Методиките на професорите от Мериленд и Принстън ще ви накарат да станете от дивана и да действате.

Как да поддържаме мотивацията постоянно

1.Разкажете за своите цели на околните

В изследването, проведено в Доминиканския университет на Калифорния, учените установяват зависимост на мотивацията ни от мнението на приятелите.

Участниците, които разказват за набелязаните цели на своите познати, показват, демонстрират доста по-високо ниво на мотивация – с 35% по-високо, отколкото тези, които предпочитат да работят, без да се отчитат на никого.

Затова и ако не ви стига решимост да започнете нов проект или да се запишете във фитнес, съобщете на приятел, че възнамерявате да го направите. И веднага ще се появи мотивация да действате – в противен случай приятелят ще ви се присмее.

2.Установете си ясни срокове

Специалисти от Университета на Южна Калифорния и Университета на Мичиган проучват как хората възприемат времето. Учените стигат до заключението – за да получи човек мотивация да направи нещо, трябва да усеща неизбежността на крайния срок.

Това е възможно само ако ни е известна конкретна дата. Ако пък няма такава, човек започва да се занимава с текущи дела, без да се замисля за бъдещето.

Затова не трябва да си даваме обещания, че ще приключим книгата през ноември или ще възобновим тренировката през следващия месец. Запишете си целта така – ще напиша първата глава на 2 октомври, ще отида на фитнес на 25 септември.

Крайният срок е отличен мотиватор.

3.Избирайте конкретни цели

Психологът от Университета на Мериленд Едуин Люк е известен със своята теория за поставяне на цели. Тя гласи – прости и разбираеми задачи хората изпълняват с доста по-голяма настойчивост и мотивация от абстрактните.

Ясно формулираната цел е половината от победата.

Теорията на Лок е била потвърдена от изследвания на учени от Харвард, Държавния университет на Ню Йорк.

4.Записвайте своите постижения

Освен това, Едвин Люк препоръчва да проследяваме прогреса си, като си записваме онова, което полезно сме свършили.

Това предизвиква чувство за удовлетвореност и повишава мотивацията да продължава да се действа в същия дух.

Люк нарича процеса на фиксиране на собствените достижения „обратна връзка”. Поставените отметки в списъка със задачи или мениджъра добре стимулира мотивация.

Още по-полезно е да се води дневник, като отбелязваме какво сме правили за деня, колко документи сме приключили, колко сме напреднали.

5.Награждавайте себе си

Поощрението за изпълнените задачи е доста ефективен начин за повишаване на мотивацията, твърдят специалисти от Университета Рединг. Включително и онези бонуси, които даваме сами на себе си.

Интересен факт – съгласно изследване, публикувано в специализирано издание, много по-добре ни мотивира вече получена награда, а не тази, която само очакваме.

Има един момент, който следва да се отчита. Както е известно, съществуват 2 вида мотивация – външна и вътрешна. Първата е свързана с мнението на околните и с наградите, които получаваме, а втората с нашите собствени желания.

Експеримент, проведен от учени от Университета Принстън, показва, че външната мотивация във вид на премии и награди добре работи със скучни и еднообразни задачи.

Когато се касае за задачи, свързани с творческо мислене, наградата, напротив, понижава мотивацията, това е парадокс. Талантът не трябва да се мотивира външно.

Затова когато искаме да се мотивираме, за да приключим с рутинните дела, награждавайте себе си с нещо приятно – вкусна храна, интересна книга или дългоочаквани покупки.

Ако се съсредоточите върху нещо сложно и творческо, то не трябва да се глезите, това само ще ви навреди.

6.Яжте шоколад

Това, че шоколадът ни прави по-щастливи, е известно на всички ни, но също така повишава мотивацията. Според изследванията, нейното ниво зависи от количеството допамин в организма.

Шоколадът способства за образуването на този невромедиатор, благодарение на което се усилват когнитивните функции, пространствената памет и внимателност.

7.Поспете малко през деня

Хората от сутринта са по-бодри, те с по-голямо удоволствие изпълняват сложни задачи. Привечер нищо не ни се прави – такава е природата на циркадните ни ритми. Има начин обаче да ги излъжем – с дневен сън.

Специалисти от Лабораторията за изследване на съня в Канада определят, че след кратък дневен сън значително нараства мотивацията и работоспособността.

Ако спим обаче повече от 10 минути, то ще се събудим по-уморени, отколкото по-рано. 10-минутният отдих понижава умората и дава енергия.