Ако навреме не се потърси лекарска помощ, то е възможно да се развият състояния, които са опасни за живота.

При норма тромбите ни предпазват от драскотини и други рани. Кръвта се съсирва, тромбът спира кръвотечението от увредения капиляр или вена.

След като изпълни задачата си, в рамките на няколко часа или дни се разпада и изчезва. Но понякога не всичко върви по план.

Защо са опасни тромбозите

Тромби е възможно да се образуват и вътре във вените. Това състояние се нарича тромбоза. Засяга най-често краката, особено ако се води предимно заседнал начин на живот. Но в зоната на риска може да е всяка част на тялото.

Ако този кръвен съсирек се откъсне, попада в общото кръвообращение и може да запуши кръвоносни съдове в сърцето, мозъка или в белите дробове.

Това може да е опасна ситуация, която може да доведе до сърдечен пристъп, инсулт или тромбоемболия на белодробната артерия, вследствие на което има вероятност от развитие на дихателна недостатъчност.

Затова е изключително важно да знаем за симптомите, с които се проявяват тромбите. От това може да зависи здравето ни.

Кога незабавно трябва да се вика линейка

Спешно се звъни на 112 при:

  • Внезапно затруднено дишане, усещане на недостиг на кислород;
  • Поява на болки в гърдите или просто дискомфорт, който се усилва при кашлица или дълбоко вдишване;
  • При кашлица се отделят храчки с кръв;
  • Затруднено говорене;
  • Влошаване на зрението – удвояване, поява на слепи петна, замъгляване;
  • Рязко понижаване на кръвното налягане, и това се съпровожда със световъртеж, замъгляване на съзнанието, припадъци.

Така се проявяват инфаркт, инсулт, белодробна емболия. Не е случайно, че те са предизвикани от откъснал се тромб.

Във всеки случай няма време да се мисли каква е причината: при поява на гореизброените симптоми незабавно трябва да се потърси лекарска помощ.

Как се разбира, че са възможни тромби

До критични, смъртоносни проявления по-добре да не се стига – това е повече от ясно. Тромбозата е важно да се хване във възможно най-ранен стадий, за да не се допуснат усложнения.

Проблемът е, че е трудно да се заподозрат кръвни съсиреци. По данни на Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията, приблизително при половината от хората тромбозите не се проявяват по почти никакъв начин.

Въпреки това все пак може да се предположи, че е възможно запушване на кръвоносните съдове. Ето няколко признака, които показват за възможни тромбози в различните части на тялото.

1.Отоци в краката или в ръцете

Отоците е възможно да възникнат както на мястото, където е запушен непосредствено съд, така и да се разпространят на целия крайник. И в този случай страда само едната ръка или единия крак – тази, в съдовете на която е разположен предполагаемият тромб.

2.Крампи на краката

Редовните крампи може да са признак на нарушение на кръвообращението, понякога се предизвикват и от тромби.

3.Внезапни болки в крака

Това е един от основните симптоми на тромбоза на дълбоките вени. Болката в областта на прасеца, остра или пулсираща е едва ли не единственият признак на нарушение на кръвообращението.

4.Промяна на цвета на кожата

Тромбът затруднява нормалната циркулация на кръвта. Резултатът е, че част от кръвоносните съдове се изпълват с кръв, а друга част страдат от нейния недостиг.

Това може да се прояви с изменения на цвета на кожата – в отделни участъци на засегнатия крак се зачервява или посинява, на другите напротив, пребледнява.

5.Изменение на температурата на кожата

В областта на съсирека кожата може редовно да се загрява и да е по-топла от околната и да сърби. Повишението на температурата има вероятност да се усети и на допир.

6.Внезапни пристъпи на гадене и повръщане

Ако ви се гади постоянно, това може да е признак на тромбоза на съдовете, които снабдяват с кръв различните отдели на червата.

Състоянието може да се предположи, ако повръщането се появява, но не носи облекчение, и продължава да ви се гади.

7.Болка в корема

Също може да е признак на запушване на мезентериалните съдове. Особено ако болките в корема са почти постоянни, а болката се усилва след хранене. Също сред косвените признаци на тромбоза може да е диария и подуване на корема.

Какво да се прави при поява на признаци на тромбоза

При най-малките подозрения задължително следва да се консултираме с личния лекар, който прави преглед, разпитва за симптомите и при необходимост ви изпраща на специалист – съдов хирург или на кардиолог.

Лечението ще зависи от това къде е разположен тромбът и колко е голям рискът да се откъсне.

Един от вариантите е да ви се предложи носене на компресионни чорапи, за да се намали отока или болката и да се възпрепятства увеличаването на размерите на съсирека.