Ако не ви харесва това, което виждате в огледалото, е възможно да е дошло време да направите преоценка на някои от ежедневните ви навици. И не става въпрос за кремове и процедури.

Храна, гледане на телевизия, начин на работа и дори това как се разхождаме, стоим или спим, могат да добавят години към лицето и да намалят продължителността на живота.

Кои са най-разпространените навици, които могат да състарят по-бързо

1.Мултитаскинг

С тази чуждица наричат изпълнението на много задачи едновременно, този навик, с който се е запомнил в историята Цезар.

За него в историческите извори е записано, че е могъл да върши много неща, съвсем без да се уморява.

Това, което е позволено на император, не е по силите на хора, които нямат слуги на разположение. И ако списъкът със задачи не бъде намален, стресът от такъв неспокоен живот може да се окаже доста неблагоприятен за тялото.

Натоварването от изпълнението на много задачи едновременно само нараства – опитите да се поддържа режим „мултитаскинг” понижава продуктивността с 40%.

Много изследвания доказват, че хроничният стрес предизвиква освобождаване на свободни радикали, нестабилни молекули, които увреждат клетките и отговорни за стареенето.

Вместо да се опитваме да вършим всичко сега, съсредоточете се върху една задача и след това продължете нататък, след като приключите с първата задача.

2.Не отказвате сладкото

Освен допълнителни килограми, сладките десерти добавят години към външния ни вид. И не само, поради мастните отлагания.

Защо от захарта процесите на стареене се ускоряват? В нашия организъм молекулите на захарта се прикрепват към белтъчните влакна на всяка клетка.

Това е увреждащ процес, известен като гликиране и може да доведе до загуба на нормалния цвят на кожата, нейния тонус, а също и поява на отоци, бръчки, загуба на контури на лицето и увеличаване на размерите на порите.

3.Жертване на съня

Недоспиването не само води до поява на тъмни кръгове под очите, също е свързан и с по-кратка продължителност на живота.

Сън около 7 часа е оптимален, макар и някои възрастни да имат нужда от повече – 8 или 9 часа ежедневно.

4.Твърде много гледане на телевизия

Гледането по време на вечеря на последния сезон на нов сериал е едно, а редовното висене пред телевизора, това е съвсем друго.

В рамките на изследване учените проучват 11 000 австралийци на 25-годишна възраст и установяват, че за всеки час гледане на телевизия продължителността на живота намалява с 22 минути.

Хората, които прекарват пред телевизора средно по 6 часа дневно, живеят с 5 години по-малко, отколкото тези, които не са гледали телевизия.

Този феномен се обяснява с вредата не от самия телевизионен екран, а от бездейното движение. Прекарването с часове пред монитор или с книга в ръка също е вредно.

Ако човек стои на едно място повече от 30 минути, тялото започва да се запасява с глюкоза в клетките, за случаите на бъдеща активност.

Това не само намалява продължителността на живота, но и води и до наднормено тегло.

5.Забравяме за физическата активност

Опасността от заседналия начин на живот е добре проучена – хората, които прекарват голяма част от дните си, седнали на стол, се изложени на повишен риск от развитие на цял спектър от заболявания.

Според наскоро публикувано изследване, хората, които спортували средно по 150 минути и повече седмично, живели с 10-13 години повече от неактивната група.

6.Твърде много козметика

Сенките за очи, прекаляването с гримовете може да ви състари. Използването на прекалено голямо количество козметика, особено с мазни продукти, може да запуши порите на кожата и да се предизвикат възпаления и бактериални инфекции.

7.Неправилна поза за сън

Сънят по корем или настрани, с лице, потънало във възглавницата, може да способства за формиране на бръчки и да се ускори стареенето. И това е научно потвърден факт.

Съединителната тъкан и колагенът по лицето с възрастта стават все по-слаби и по-трудно ни прощават грешките.

Ако спим настрани една нощ, кожата няма да се заглади и да се възстанови толкова бързо, както в младостта. И тези гънка е възможно да станат постоянни.