Ако се грижим за здравето на ставите още от млада възраст, качеството на живот с възрастта не се влошава. Експертите разказват за 8 грешки, които допускат хората, без да подозират, че така разболяват ставите.

Какви са най-пагубните за ставите грешки, които допускаме

1.Твърде много кафе

Кафето в умерени количества е полезно за здравето на организма. Ако го пиете в големи количества, редовно прескачайки необходимите количества, ефектът е точно обратен.

Прекомерният прием на кофеин може да ограничи растежа на хрущяли и кости, предупреждават диетолози.

Експертите препоръчват да се приемат не повече от 2 кафета дневно. А ако обичате твърде много тази напитка, заменете я поне частично с кафе без кофеин.

Кафето само по себе си е богато на полифеноли и може да помогне за намаляване на нивото на възпаление в организма. За това и кафето без кофеин е отлична алтернатива на традиционната напитка.

2.Носене на обувки на високи токове

Обувките, които носите, оказват огромно влияние на това как се чувства тялото ви. Изследванията показват, че при ходене на високи токове налягането, което се оказва на коленните стави, съществено се увеличава в сравнение ходенето на бос крак.

Следва да се избягва честото и продължително ходене на високи токове, тъй като повишеното налягане върху коленете може да доведе до развитие на невродегенеративни изменения в ставите.

3.Неспазване на питеен режим

Водата е необходима за организма постоянно, тъй като участва във всички химични реакции на тялото. За тази цел и всеки един от нас трябва да спазва питеен режим.

При пиене на малко вода, това може да доведе до намаляване на синовиналната течност, която играе роля на смазка на ставите и способства за растеж на нови клетки в хрущялната тъкан.

Последствие от това е възпаление на ставите, ограничение на тяхната подвижност и на болезнените усещания.

Ставите се разрушават и от неправилната техника на бягане. Например, когато атлетът се приземява не на предната част на стъпалото, а на петата.

Най-безопасните за здравето на ставите видове спортове са ходенето със ски, плуване и каране на велосипед.

4.Пропускане на загрявка преди тренировка

Загрявката преди тренировка подготвя мускулите и ставите за последващо натоварване, а също и помага на нервната система да регулира безопасен диапазон на движение за всяка става.

Ето защо пропускането на загрявката често става причина за травми.

Винаги правете 5-минутно динамично загряване преди тренировка. И се постарайте да го адаптирате към занятието си. Например, ако по време на тренировката планирате резки, бързи движения, загрявката ви трябва да включва упражнения за увеличаване на скоростта и на силата, имитиращи тези, които ще изпълнявате по-късно.

5.Малко плодове и зеленчуци

Свежите дарове на природата съдържат множество полезни вещества, сред които антиоксиданти, витамини и минерални вещества. Поради богатия си състав те намаляват възпалителните процеси в организма, включително и в ставите. Затова и техният дефицит в менюто може да се последва от сериозни проблеми.

В изследванията е доказано, че вишнята и сокът от нея намаляват симптомите на подагра и артрит, а тъмните листни зеленчуци, сред които зелето е богато на витамини A,К и С, притежаващи противовъзпалителни свойства.

6.Игнориране на недостига на калций

Достатъчният прием на калций чрез храната е важна мярка за профилактика на остеопороза. Това заболяване повишава риска от фрактури и други проблеми. За повечето възрастни нормата на калций на денонощие е 1000 mg. Добре знаем в кои се съдържа в по-значими количества.

7.Пренебрегване на техниката на упражнения

Силовите тренировки и вдигането на предмети като цяло натоварва значително ставите. Ако човек тренира и прави грешки в техниката на упражненията, това може да доведе до травми или възникване на хронични болки в ставите.

По време на упражненията е необходимо повече внимание върху техниката. И едва след като отиграем техниката можем да увеличим тежестта и повторенията.

8.Голяма част от деня в седнало или в стоящо положение

По данни от изследвания, заседналият начин на живот е свързан с висок риск от развитие на остеоартрит на тазобедрената става, както и болки в кръста и шията. Ако ни се налага да стоим дълго време по време на работа, трябва да си разработим комплекс от упражнения специално за работа и постоянно да ги изпълняваме.