През 2019 г. около 50% от работещите българи решиха да се откажат от летния отпуск. Някои неотдавна са започнали работа, други не с влошено финансово състояние, има и такива, които не могат да се откъснат от работния процес, дори и за седмица.
Каквито и да са причините, липсата на отдих е вредно. Ето ги и сигналите SOS на организма, които не забелязваме.
Нуждаем ли се спешно от почивка - то признаци
Всичко ни вбесява
Ако ни се струва, че колегите са станали прекалено флегматични, изобщо не се съобразяват, и постоянно ни вбесяват, то може би проблемът не е в тях. Твърде много работите и сте в състояние на хроничен стрес.
Друг тревожен сигнал – това са постоянните негативни мисли за организацията, в която работим. Може би не забелязваме как ставаме по-цинични и все по-често обсъждаме с колегите как всичко е зле. В такива случаи е добре да се откъснем за малко от работната среда.
Трудно се събуждаме сутрин
Чувстваме, че не сме се наспали, потиснато настроение, и кафето, дори не помага. Нищо не ни се прави, ако може да си легнем още преди обяд. Може би, вътрешният глас ни подсказва какъв ужасен ден е днес.
Не спим добре през нощта
Човек, който работи, трябва да се изморява много и да спи като къпан. Но в състояние на хроничен стрес трудно се преодолява вълнението и тревожните мисли, които ни пречат да заспим.
За да се разсеят и да се успокоят, много от нас гледат филми или си прекарват времето в Интернет. В резултат, през деня се чувстват изцедени като лимон.
Малките радости не помагат
Често първото желание на човек, който е много уморен или е прекалено изнервен, да се поглези. Първото, което му идва наум – това е пазаруване или вкусна вечеря.
Ако това спре да помага, е време да се вземат радикални мерки. Необходимо е да се вземат 2 седмици за отпуск и да се отиде някъде далеч.
Отдавна не сте били в отпуск
По българския Кодекс на труда на работниците и служителите се полагат по 20 дни платен годишен отпуск, ако не използвате това време, ви грози емоционално прегаряне.
Тази диагноза е включена в редакцията на Международната класификация на болестите.
Някои изследвания показват, че ако не излезем в отпуск, се повишава риска от внезапна смърт от сърдечно-съдови заболявания.
Всичко ни се изплъзва от ръцете
Ежедневно в стремежа си да бъдем по-бързи и по-силни, всичко започва да ни се изплъзва от ръцете.
Известно е, че след 8-часов работен ден се понижава концентрацията и нарастват количествата грешки.
Ако тази надпревара продължава ден след ден, с времето дори и елементарните задачи ще изискват колосално умствено и физическо напрежение. Ако забележим, че сме започнали да не си вършим толкова добре работата, то тогава се нуждаем от почивка.
Вече не разбираме от шеги
Когато работим в колектив постоянно възникват ситуации, когато има повод да се посмеем, често се шегуваме, за да разтоварим обстановката.
Ако в такива ситуации престанем да се смеем и започнем по-често да се дразним и да се обиждаме, то може би това е първият признак, че нещо не е наред.
Ядосват ни снимките в социалните мрежи
Снимки на приятели на фона на плажове и средновековни замъци ви ядосват до толкова, че се налага да идваме на себе си след всяко посещение на социалните мрежи.
Това е естествена реакция, ако вече сте забравили какво е да видите нещо друго освен стените на вашия офис и лицата на колегите.
Не помним кога последно сме били със семейството
Кога за последен път сме се събирали с роднини или с приятели, за да отбележим нечий рожден ден, друго събитие? Често ли прекарваме време с половинката, с деца, с родители?
Изобщо дали си спомняме какво се случва в живота на родители ни? Ако отговорите на тези въпроси не ни радват, това означава, че живеем, за да работим, а не обратното.