Ще донесе ли топлото време спасение, колко трае имунитета срещу инфекцията и кога да очакваме ваксина?

На повечето от нас вече ни се струва, че епидемията от COVID-19 и свързаните с нея ограничения, макар и да бяха доста разхлабени, продължават вече цяла вечност, вирусът SARS-CoV-2 все още е нов за човечеството и изисква изучаване.

Много хора смятат, че епидемиолозите трябва да имат конкретни отговори, но реално те се опитват да строят мост и да вървят едновременно по него. Това е ново заболяване и нова ситуация за тях.

Кои въпроси за COVID-19 са все още без отговор

Какви мерки за дистанциране са най-работещи

Много държави при въвеждане на карантина затвориха всичко, което беше възможно. Това създаде допълнителни затруднения за учените, тъй като не могат да разберат какви мерки забавят разпространението на вируса.

Забрана за масови мероприятия? Ограничения на полетите? Преминаване към дистанционна работа?

Според професор по биостатистика от Университета на Флорида, най-опасно е, когато хората са в затворено помещение и са близо един до друг продължително време. За нищо друго не може да се каже с пълна увереност.

За да намерят отговори, учените изследват опита на страни и градове, които са избрали различни пътища. Южна Корея и Германия, например, много внимателно подхождат към излизането от карантина.

Наблюдението на тези процеси, а също и втората вълна на вируса в азиатските държави ще помогне да се разбере кое най-силно увеличава риска от неговото разпространение.

Защо на някои места има сериозни епидемии, а на други – НЕ

Например, защо в Ню Йорк са повече заболелите, отколкото в Калифорния? И повече от Токио, където са регистрирани само 2 заболели за последното денонощие?

В някои случаи отговорите са повече от успокоителни – там, където са започнали да действат по-своевременно и енергично, и резултатите са по-добри. Но това не е вярно винаги.

Много зависи и от стечението на обстоятелствата. Например, някъде един човек се превръща в суперразпространител и е заразявал много хора, а другаде НЕ.

Възраст и здравословно състояние на хората, честота на използване на обществения транспорт, гъстота на населението – всички тези фактори влияят на мащаба на епидемията.

Понякога тези данни не помагат да се намери отговор на въпроса. Да се върнем към Токио и Ню Йорк. В столицата на Япония гъстотата на населението е по-голяма и хората по-често използват обществен транспорт.

На теория ситуацията там трябва да е по-тежка, отколкото в Ню Йорк, но това не е така. Дори въпреки че там по-късно са започнали да вземат мерки за борба с вируса.

Очевидно е, че има някакви фактори, които все още не са открити. Възможно е причината да е в маските, които отдавна са широко разпространени в Япония или там по-добре се спазват санитарни норми или пък населението като цяло е в по-добро здравословно състояние.

Когато отговорите се появят, ще стане по-ясно как градове и държави ще реагират на новите епидемии на коронавируса и на другите инфекции в бъдеще.

Как на вируса ще повлияе топлото време

Ако само горещото и влажно време може да се справи с коронавируса, нямаше да има заболели в щата Луизиана, Еквадор и Сингапур.

Въпреки това високата температура, влажността и УВ лъчите може би наистина вредят на вируса. При жега отслабва външната липидна обвивка на вируса.

Във влажен въздух капките слюнка, които могат да съдържат вирусни частици, по-бързо се отлагат по земята.

УВ-лъчите са отдавна известни със своите дезинфекциращи свойства. Това обаче не е достатъчно, тъй като повечето хора нямат никакъв имунитет срещу коронавируса.

Дори температурата и влажността да можеха да изиграят определена роля все пак нямат достатъчно имунитет.

Формира ли се продължителен имунитет

Възможно ли е да се запази няколко седмици или месеца, а може би няколко години. Това не може да се нарече необичайно – срещу грип и настинка също не се образува продължителен имунитет.

Сега вече има съобщения за повторни случаи на заразяване с коронавирус. Засега не е напълно ясно, не са ли свързани с погрешни положителни резултати от анализа или от нещо още.

Ако се окаже, че имунитетът срещу коронавируса е само временен, има риск епидемиите да се повтарят в бъдеще.

Дори ваксината е възможно да ви защити за известно време. Това обаче не означава, че следващите епидемии ще са толкова силни, колкото е вече отминаващата в Европа. Тези, които са преболедували, ще станат по-устойчиви към вируса.