Какво представлява топлинният удар?
Топлинен удар е състояние на прегряване на тялото за относително кратък период от време в резултат на прекомерно излагане на топлина и невъзможността на мозъка да регулира телесната температура.
Температурата на тялото може да се повиши необичайно при различни обстоятелства например:
- Класически топлинен удар – причинен от излагането на тялото на много високи температури.
- Топлинен удар, предизвикан от напрежение – обикновено се получава при тежко физическо натоварване при високи температури на околната среда.
- Силни изгаряния,включително и слънчеви изгаряния, които са обхванали по-голяма част от кожата и потните жлези са повредени.
- В редки случаи при определени клинични състояния, по-често при проблеми с щитовидната жлеза.
Какви са симптомите при топлинен удар?
Най-характерният симптом на топлинен удар е повишаването на телесна температура над 40 градуса. Но загубата на съзнание или припадък може да бъде първия признак.
Други характерни симптоми при топлинен удар са:
- Пулсиращо главоболие;
- Виене на свят и замаяност;
- Липса на потене въпреки жегата;
- Зачервена, топла и суха кожа;
- Мускулна слабост или крампи;
- Гадене и повръщане;
- Учестено сърцебиене, което може да бъде силно или слабо;
- Учестено повърхностно дишане;
- Промени в поведение – объркване, дезориентация или тревожност.
Първа помощ при топлинен удар
Ако заподозрете, че някой е получил топлинен удар, незабавно се обадете на 112 или заведете човека в най-близкия център за спешна медицинска помощ. Всяко забавяне на спешната медицинска помощ може да се окаже фатално.
Докато чакате да дойде линейка, започнете да оказвате първа помощ. Преместете лицето в климатизирано помещение или на поне по-хладно място и сенчесто място и свалете ненужните дрехи от него.
Ако е възможно измерете телесна температура на човека и се опитайте да го охладите като свалите телесната му температура до около 38 градуса.
Можете да опитате следните начини за охлаждане:
- Раздвижете въздуха над човека с топлинен удар или намокрете кожата му като го напръскате с вода.
- Сложете лед под мишниците му, на слабините, шията и гърба. Тези зони са добре кръвоснабдени и тяхното охлаждане ще понижи телесната температура.
- Потопете засегнатия от топлинен удар в студена или ледена вана или го изкъпете със студена вода.
- Ако спешната помощ се забави се обадете отново в спешния медицински център за допълнителни инструкции.
- Друга възможност е да обвиете тялото на лицето с мокри чаршафи или кърпи и да го оставите в помещение с вентилатор, който да движи въздуха над него.
След като се възстановите от топлинен удар най-вероятно ще бъдете чувствителни към високи температура за около седмица. Така че е най-добре да избягвате излагането на високи температури и тежко физическо натоварване, докато лекуващият ви лекар не ви посочи кога ще е най-подходящо да възобновите нормалните си дейности.
Как да се предпазим от топлинен удар?
- При много горещо време трябва да се уверите, че пиете достатъчно течности и приемате необходимите количества захар и сол с храната. Може да се наложи да пиете от 3 до 5 литра течност, като ще е най-добре да започвате деня си с 2 литра вода.
- Носете леки памучни дрехи , които ви стоят свободно.
- Бъдете много внимателни преди започване на тежки физически натоварвания, ако не сте пили достатъчно вода и сте приели достатъчно сол.
- Стойте на сянка и по възможност в хладни или климатизирани помещения.
- Ако ходите на басейн или на море често влизайте във водата, ако правите слънчеви бани.