Инфаркт е опасно увреждане на сърдечния мускул, при което определен негов участък загива. Колко тежки ще са последствията на пристъпа зависи пряко от площта и степента на некроза.

Трансмуралният инфаркт на миокарда е най-тежък, тъй като увреждането пронизва всички 3 слоя на сърцето – ендокард, миокард и перикард.

Тази патология повлича след себе си тежки усложнения и е необходима спешна медицинска помощ. По какви симптоми може да се установи пристъп и каква помощ е необходима на болния?

Трансмурален инфаркт – какви са особеностите

Причини за остър инфаркт

Повечето инфаркти на миокарда са вследствие на исхемична болест на сърцето. При това заболяване се повишават нивата на холестерола, и в коронарните артерии започва отлагане на плаки.

Кръвният поток и хемодинамиката се нарушават, а самият сърдечен мускул страда от недостиг на кислород – хипоксия. Състоянието води до влошаване на функцията на тъканта и развитие на некроза в последствие.

Тъкани започват да загиват още при непълно запушване на артерията, а само на 75%. Това състояние може да се развие постепенно – атеросклеротичната плака нараства слой по слой и започва да възпрепятства движението на кръвта.

Но това запушване на съда може да протича рязко – разрушаващата се плака способства за образуване на тромбози около нея, което и блокира артерията.

Немаловажна роля в развитието на остър инфаркт играе и скоростта на образуване на образуване на тромбози, вискозитет на кръвта.

Потокът на кръвта по-рядко се възпрепятства от тромби от други кръвоносни съдове - при тромбоза на дълбоките вени, а също и при други препятствия като мехурчета въздух.

Исхемичната болест на сърцето е частен случай на атеросклероза на кръвоносните съдове. Затова ако плаки холестерол се установят в други артерии, то следва да се провери и сърцето.

До развитието на болестта и възникване на нейно усложнение, каквото е инфаркт, водят следните фактори:

  • Наследственост
  • Напреднала възраст
  • Тютюнопушене – около 35% от случаите се свързват с този вреден навик.
  • Затлъстяване – открива се при 20% от болните.
  • Заседнал начин на живот – при приблизително 10% от болните.
  • Артериална хипертония
  • Захарен диабет

Болка и други симптоми на инфаркт

Трансмуралният инфаркт в преобладаващия брой случаи протича с изразена симптоматика. Това е свързано с високата степен на увреждане на сърдечния мускул, при което пълноценното му функциониране не е възможно.

Възможно е много бързо да се развие сърдечна недостатъчност.

Характерен признак на този пристъп е болката – доста интензивна, разпространява се по лявата страна на тялото – от гърдите върви към ръката, шията, гърба.

Болните понякога се оплакват, дори и от зъбобол и изтръпване на челюстта от лявата страна. Усещанията напомнят на силен пристъп на стенокардия, но за разлика от него при инфаркт болката много трудно се облекчава.

Нитроглицеринът, или други препарати от групата на нитратите, е неефективен и не може да облекчава симптоматиката, дори след прием на 3 таблетки.

Състоянието не се облекчава от промяна на положението на тялото, свеж въздух, прием на течности.

Острият инфаркт протича с комплекс от симптоми, които освен болезнени усещания, могат да са следните:

  • Задух – в по-голяма степен този признак е изразен при жени, при тях усещането за недостиг на въздух е водещ симптом.
  • Слабост – състояние пред припадък.
  • Студена пот.
  • Тахикардия и нарушения на сърдечния ритъм – усеща се силно сърцебиене или сърцето, сякаш спира.
  • Световъртеж, гадене, възможно е повръщане.

В някои случаи се поставя диагноза на т.нар. безшумен остър инфаркт, който протича със слабо изразена симптоматика или изобщо без забележими признаци.

Тази картина е характерна при слабо изразена зона на некроза. Но при захарен диабет е възможно безсимптомно да възникне и обширен трансмурален инфаркт.

Това е свързано с повишаване на прага на болка при развиваща се невропатия. Влошената чувствителност е характерна и при прекарана трансплантация на миокарда.

Лечение на сърцето при трансмурален инфаркт

При инфаркт на миокарда е важно колкото се може по-скоро да бъде оказана медицинска помощ, затова описаните по-горе симптоми са показание да се повика линейка.

Получилият трансмурален инфаркт се лекува в реанимация, като се прилагат препарати за разреждане на кръвта и стабилизация на сърдечния ритъм.