Доколкото травмите на ноктите се срещат достатъчно често, много хора не ги свързват със сериозни проблеми. Лекото възпаление, разслояването на нокътя и дори хематом не предизвикват големи притеснения.

Наистина, повечето от уврежданията минават без особени усложнения, но има и такива, които изискват неотложна помощ.

Какви са опасните симптоми и какво да правим при травми на ноктите?

Видове травми на ноктите

Най-често се резултат от удари, прищипвания, порязвания прочие. Но сериозно увреждане може да се получи и вследствие на продължително незначително въздействие.

Например, често неудобната притискаща обувка води до травми, сравними със сериозни наранявания – нокътят почернява, боли, палецът се подува и причинява немалък дискомфорт.

Ако обувката не се смени, нокътят започва да се деформира, да враства в кожата или да се отлепва.

Основни видове травми на ноктите са следните:

• Нараняване

Увреденият нокът започва да посинява, при силна травма – почернява. Такъв цвят пръстът придобива заради образувалия се под пластината хематом – натрупване на кръв.

Ако не се премахне, нокътят се отлепва от кожата по цялата си площ. При обширно увреждане може да се стигне до пълна загуба на нокът – онихолиза.

• Отлепване на нокътната пластина

Такива травми могат да бъдат предизвикани от удар, а също и от често въздействие на вода, битова химия и прочие.

Ако ноктите се отлепват постоянно, е нужна лекарска помощ. Възможно е тяхното състояние да е симптом на заболяване или на авитаминоза.

• Отчупване на част от нокътя

Опасно е само ако частта от нокътя се забие в нокътното ложе. В този случай травмираното място може силно да заболи, да се подуе, в раната да попадне бактериална или гъбична инфекция.

Най-тежките и трудно зарастващи рани са предизвиканите от надлъжно разчупване на нокътната пластина.

Опасни ли са травмите на ноктите при маникюр и педикюр?

Травми на нокътя могат да бъдат получени и при козметични процедури – маникюр и педикюр. Най-често уврежданията се случват в резултат на неправилно изрязване на кутикулата, заради което самият нокът не може да расте правилно.

Неправилното изрязване н краищата на ноктите на пръстите на краката често предизвиква врастването им впоследствие.

Използването на токсични лакове и други средства неблагоприятно се отразява на състоянието на пластината, става тънка и чуплива.

Но най-опасни са травмите при маникюр и педикюр не заради тяхната неестетичност, а заради възможното проникване на инфекции. Дори малка рана може да се превърне във вход за заболявания, предаващи се по хематогенен път, чрез кръвта.

Сред тях най-опасните са:

• Хепатит В и С. Особено опасен е вторият, който е силно заразен. За инфектиране са достатъчни частици кръв, които са невидими с невъоръжено око. Затова и всяка, дори и микроскопична рана представлява потенциална опасност.
• Херпес и гъбични инфекции;
• Бактериални инфекции;

Заразяването с вируси и гъбички не се проявява в ранните стадии. Но пък бактериалните инфекции винаги са изразени симптоматично.

Травми на ноктите – кога са симптом на заболяване?

Честата поява на травми на ноктите трябва да е повод да се потърси лекарска помощ, доколкото тяхната слабост и чупливост могат да са признак не за неправилна грижа, а за наличие на сериозни заболявания.

Според статистиката, около 50% от всички заболявания, свързани с ноктите са свързани с гъбични патологии. При инфекции най-често цветът на нокътя се сменя или се удебелява.