Учени от Медицинския факултет на Харвардския университет откриват начин за утрояването на времето, през което донорският орган може да остане жизнеспособен в очакване на трансплантация на реципиента.
Органите за трансплантация скоро ще оцеляват над денонощие
Сега бъдещият трансплантант живее 27 часа, за разлика от 9 часа, които се обезпечават от традиционните методи на съхранение.
Днес се използва метод за съхранение на донорски органи в консервиращ разтвор. Температурата се поддържа около 4-8 градуса. Приблизително след 9 часа престой извън човешкото тяло тъканта на органа се уврежда и вече не подлежи на възстановяване.
При новата методика органите се охлаждат до около -6 градуса без увреждане на тъканите.
В рамките на охлаждането протича равномерно разпределение на разтвора на консерванта, който предпазва органа и предотвратява неговото замръзване. Това става за сметка на минимизиране на границите на раздела въздух-течност.
Непосредствено преди присаждането органът се размразява. Учените успешно изпитват методиката върху донорски черен дроб – охлаждат го при температура под нула градуса, задържат го повече от денонощие, а след това успешно го размразяват.
Предстоят тестове на метода на органи на животни
Преди да се използва новият метод за черен дроб на човек, екипът успява да преохлади миши черен дроб.
След това изследване успяват с 200 пъти да увеличат мащабите на процеса, използвайки комбинация от технологии.
Изследователите отбелязват, че макар и размразеният черен дроб да е жизнеспособен, се наблюдавали различия при поглъщането на кислород, ниво на апоптоза и на някои други показатели.
И макар използването на човешки черен дроб да прави изследването клинично значимо, учените планират допълнително да тренират върху котки – да организират дългосрочни експерименти по оцеляване с участие на преохладен черен дроб на свиня, или алтернативен модел на големи животни.
Всичко това се планира да бъде направено, преди технологията да се тества официално при реална трансплантация на човешки органи.
Авторите се надяват, че новият метод ще допринесе за намаляване на броя на хората, които са в листите на чакащите за трансплантация. Днес в тези списъци има стотици хиляди хора и не всички успяват да дочакат своя донор.