Оказва се, че депресията понижава активността в някои области на мозъка, при мигрена намалява концентрацията на сивото вещество, а алкохолът може напълно да убие нервните клетки.

Какви болести още влияят на нервната система на мозъка и на ума

1.Посттравматичен стрес

Когато човек получи травма, мозъкът активира древната реакция бий се или бягай. В миналото това е спасяло предците ни от мамути и съблезъби тигри. Сега в ролята на тигрите са други опасности, но хората реагираме на тях по същия начин както и преди хиляди години.

Стресът преминава, необходимостта от реакции на мозъка отпада, и повечето хора се връщат към обичайния ритъм на живот.

Някои обаче изпадат в състояние, наречено посттравматично стресово разстройство. То кара частта на мозъка, която стимулира емоциите, да стане изключително активна.

Това понижава активността на другия отдел на мозъка – префронталната кора, която отговаря за вземането на решения. Също страда и хипокампът, който записва спомените, и у човек се влошава паметта.

2.Инсулт

Исхемичният инсулт се случва, когато преустанови притокът на кръв към някаква част на главния мозък. Страдат тези отдели, които са се лишили от хранене. Ако е увредено лявото полукълбо, у човек се развиват парализи и парези в дясната страна на тялото, ако е дясното – обратно.

3.Аневризма на главния мозък

Това е издуване на стените на кръвоносните съдове. С развитието аневризмата се раздува, изпълва се с кръв, понякога се разкъсва и води до кръвоизлив в тъканите на мозъка и под неговите обвивки.

Резултатът е развитие на хеморагичен инсулт, който може да доведе до нарушения в работата на вътрешните органи и на сетивата.

4.Шизофрения

Проведените изследвания показват, че при хората с шизофрения мозъкът е с малко по-различна структура. При тях обемът на сивото е по-малък, за сметка на бялото вещество, поради което се изменя начинът на протичане на ключови процеси в тялото.

Интересно е, че при прогресиране на шизофренията намалява делът на сивото вещество, което помага за обработване на информацията. Постепенно се понижава и обемът на бялото вещество – този дял на мозъка, където тази информация се съхранява и се разпределя.

5.Болест на Алцхаймер

В главния мозък на здрав човек е балансирана връзката между невроните – нервните клетки. Те изпращат един на друг сигнали с помощта на сложни химични реакции.

При болест на Алцхаймер тази връзка се нарушава. Учените смятат, че това се случва в резултат на натрупване на два белтъка – тау и амилоид. Те създават струпвания, които пречат на придвижването на нервните импулси по невроните.

6.Множествена склероза

При това заболяване имунната система не функционира правилно. Атакува собствените си клетки – нервни центрове в главния и гръбначния мозък. Така се усилва образуването на бели кръвни телца – левкоцити.

Те увреждат миелина – вещество, което влиза в състава на обвивките на нервните влакна. Резултатът е разрушаване на нервите и те не могат в пълна степен да изпълняват своите задачи.

Тези изменения водят до появата на характерни симптоми на множествена склероза – загуба на памет, тремор на ръцете, зрителни нарушения.

7.Мигрена

При мигрена е нарушено провеждането на импулси в главния мозък. Някои от нервните влакна при тях прекомерно реагират на обикновени дразнители – например, ярка светлина или силен звук.

Това отключва верига от сложни биохимични реакции, в резултат на които се свиват съдовете на главния мозък, и се появява силно главоболие. С времето при хората с мигрена се наблюдава намаление на количеството сиво и бяло вещество.

8.Травми на главния мозък

Дори лекото сътресение на главния мозък води до увреждане на тъканите. И това не е само физическо разкъсване на тъканите или травми.

Травмите нарушават баланса на химическите вещества в главния мозък, увреждат нервните клетки и провокират развитие на възпаление. Множествени сътресения и травми на мозъка могат да доведат до значителни увреждания и нарушаване на някои функции на централната нервна система.

9.Депресия

Това не е просто лошо настроение, а сериозно заболяване. И влияе не само на емоционалната сфера, но и на други аспекти на личността.

Проведени изследвания показват, че при депресия се понижава активността на префронталните зони на главния мозък, които са свързани със способността да се разсъждава логически.

Забелязано е, че ако депресия съществува повече от 10 години, то увреждането на префронталните дялове на главния мозък може да достигне 30%.

10.Синдром на дефицит на внимание и хиперактивност

Изследвания показват, че при това заболяване намаляват количествата и на сивото и на бялото вещество в мозъка. Така се променя принципът на работа на нервните клетки, които изпращат сигнали в различните отдели на мозъка. Смята се, че тези изменения водят до невнимателност и хиперактивност.