Тахикардия се нарича ускорената сърдечна дейност с 20% и повече над нормата, тоест с приблизително 20-30 удара отгоре.
Същевременно по време на бременност физиологично се повишава честотата на сърдечните съкращения и нивото на кръвното налягане и това е нормално.
Затова и наличието на патологична тахикардия се различава по това, че може да доведе до дискомфорт, неприятни усещания на бъдещата майка и нарушения в здравословното ѝ състояние.
Тахикардията се отнася към аритмиите, процесите, нарушаващи нормалният сърдечен ритъм, като може да бъде както синусова, когато импулсите се генерират от управляващите ритъма – синусовият възел, формиращ се в резултат на генерация на импулсите с анормални огнища на възбуждане на сърцето.
Различните видове тахикардии имат различни проявления и степен на опасност по време на бременност.
Тахикардия при бременност
Отнася се към патологичните състояния, водещи до нарушения на състоянието на жената, до нейното безпокойство. И най-важното може отрицателно да се отрази на развитието на плода.
Затова и ускореният сърдечен ритъм през този период е необходимо да се контролира и своевременно да се лекува, в противен случай ще възникват проблеми с кръвообращението, кръвното налягане, възможно е влошаване на общото състояние, което може да предизвика кръвотечения, токсикози на бременността и преждевременно раждане.
Превишаване на нормата на сърдечния пулс в периода на износване на плода може да доведе до неприятни симптоми и понякога – в бъдеще този проблем да продължи и след раждането на детето, водейки вече до постоянна аритмия.
Тахикардията води до повишаване на риска от усложнения по време на самата бременност, а след това и при процеса на раждане.
Незначителната тахикардия при бременност обикновено не представлява заплаха за здравето, но ако пристъпите зачестят, а тяхното време се удължи, са необходими консултации с акушер-гинеколог.
Ако пулсът надмине 120 удара, могат да възникнат пристъпи на световъртеж или на гадене, болки в гърдите или припадъци.
Тахикардия – причини при бременност
Ако на бременната ѝ бъде открита тахикардия, причините могат да са разнообразни както да са свързани със самата бременност, така и да имат системен характер.
Често до ускорен сърдечен ритъм могат да доведат прекомерното увеличаване на теглото или дори формирането на затлъстяване, силна анемия, развитие на алергия към лекарства и по-точно витамините за бременни.
Възможни причини са също патологии на щитовидната жлеза с прекомерен синтез на хормони, пристъпи на бронхиална астма и използване на препарати срещу това заболяване, а също и проблеми с бронхо-белодробната система с инфекциозен или друг произход.
Могат да предизвикат ускоряване на сърдечната дейност и измененията в положението на сърцето, заради растежа на матката и повдигане на диафрагмата нагоре, натискът върху кръвоносните съдове и рефлекторните им реакции.
Признаци на тахикардия при бременност
Далеч невинаги признаците на тахикардия при бременните могат да се изяснят и това е свързано именно с проблеми с ритъма.
Много жени игнорират симптомите, като ги смятат за нормални проявление за специфичното положение, в което се намират, и късно търсят лекар.
На пръв поглед може да изглежда, че леките пристъпи на тахикардия няма да нанесат силна вреда на майката и плода, като честото формиране на аритмия може да доведе до сериозни последствия и изисква изследване и лечение.
Ускорен пулс при бременност – лечение
Физиологичната тахикардия не изисква лечение, след емоционални или физически натоварвания е напълно нормално състояние, необходима е само почивка и отпускане.