Заради смартфоните пешеходците започнаха да получават травми на пътя с 8 пъти по-често, и рискът очевидно предстои да расте, установиха изследователи от Университета на Калгари в Канада.

Смартфоните – причина за тежки травми сред пешеходците

Разсейвайки се при писане на съобщения или преглеждане на сайтове, хората не само се блъскат в стълбове или един в друг, но и попадат под колелата на автомобилите.

Годишно по света загиват около 270 000 пешеходци. Пресичайки пътя, хората се разсейват по различни причини, което повишава риска от смърт или от сериозни травми, понякога водещи до загуба на трудоспособност.

Разпространението на смартфоните доведе до това, че се преглеждат новини или се пишат съобщения, дори по средата на пешеходната пътека, а това води до увеличаване на вероятността да пострадаме на пътя.

Също възможен разсейващ фактор могат да станат говоренето по телефона и слушането на музика. За да се изясни как използването на смартфони се отразява на безопасността на пешеходците, авторите подбират 33 изследвания, при които се разглежда този въпрос, и анализирали заключенията от тях.

Защо смартфоните правят поведението на пешеходците опасно

Специално внимание било отделено на времето, в което пешеходците пресичат пътя, изпуснатите възможности да го направят безопасно, оглеждане преди преминаване и евентуален сблъсък с други пешеходци или с транспортни средства.

Броят на хората, които се разсейват от взирането в смартфона при пресичане, в различните изследвания варира от 12 до 45%.

Средно 1 от 25 ПТП-та се е случило заради пешеходец, който е гледал в телефона си. Единият от научните трудове показва, че всеки 5-ти ученик в гимназията си гледа в смартфона, докато пресича.

800% повече травми заради използване на смартфони от пешеходците

Броят травми, които пешеходците получават заради своето невнимание, заради падане или сблъсък в стълбове, от 2004 г. е нараснало с 800% - от 0,4% до 3,7%. Мъжете до 30 години най-често получават такива травми.

Броят на пешеходците, пострадали за това време само в САЩ, изследователите изчисляват на около 2 млн. души. Също единият от научните трудове показва, че през 2010 г. в отделенията за спешна помощ са постъпили над 1500 души, пострадали при използването на смартфони на обществени места. С годините броят на тези случаи продължава да нараства.

Писането на съобщения най-опасно за пешеходците

Най-опасни се оказват текстовите съобщения – насочили поглед към телефона хората много по-рядко погледнат настрани и по-често се блъскали с други пешеходци или попадали под гумите на автомобил.

Както се и очаквало, изпращането на текстови съобщения или преглеждането на сайтове, било с най-негативни последствия.

Писането на съобщения изисква от пешеходеца да насочи погледа си към екрана на смартфона, за да чете и да пише, същите проблеми предизвиква и преглеждането на сайтове.

А ако пешеходецът не гледа настрани, то рискът да не забележи наближаващата към него кола се повишава.

Слушането на музика се оказва несвързано с повишен риск от потенциално опасно поведение на пешеходците.

Разговорът по телефона довел да известно увеличаване на времето, което било необходимо за пресичане, и нарастване на изпуснатите възможности за безопасно преминаване.

Използването на смартфони – сериозен проблем на пътната безопасност

При отчитане на повсеместното разпространение на смартфони и достъпа до социални мрежи на тях, то разсейването на пешеходците при пресичане по натоварени пътища, булеварди и улици ще се превърне в сериозен проблем на пътната безопасност в обозримо бъдеще.

Понастоящем нито пътните знаци, нито кампаниите по информиране на обществеността не оказват значимо влияние върху рисковете.

Затова е необходимо по-детайлно да се проучи взаимовръзката между разсейването при пресичане и рискът от ПТП и да се разработят мерки за намаляване на този риск.

Смартфоните не само повишават риска от травми, но и правят хората по-нещастни, установиха американски психолози.

Подрастващи от 15 до 18 години, които прекарват време в преглеждане на новини в социалните мрежи, в игра на компютърни игри и в писане на съобщения са по-нещастни от тези тийнейджъри, които предпочитат да общуването лице в лице. Това показват данни от проведено преди няколко години изследване.

По отношение на безопасността на движението и смартфоните, решението е кампаниите за разумно използване да бъдат насочени към децата и подрастващите в училищата.

Така, когато пораснат, станат по-самостоятелни и започнат да се придвижват сами по улиците, децата ще знаят, че не трябва да си гледат постоянно в телефона, а най-добре да не го използват изобщо, докато са движение.