Международно изследване, проведено от британски и канадски учени, предоставя убедителни доказателства, че ваксинацията против папилома вируса ефективно предотвратява рак на маточната шийка и може да спомогне за неговата елиминация.
Наблюдава се понижаване на ключовите инфекции с ЧПВ, които предизвикват повечето от заболяванията на маточната шийка, и намаляване на случаите на цервикален рак.
Това разказва член на изследователската група Дейвид Мешер, главен научен сътрудник на Службата по обществено здравеопазване на Англия.
Десетилетие по-късно ефектът от ваксините е вече налице
Ваксините против ЧПВ за първи път са лицензирани през 2007 година и оттогава ваксинацията се извършва най-малко в 100 държави по света.
Днес са достъпни 2 ваксини. Центровете за контрол и профилактика на заболявания на САЩ препоръчват да се ваксинират момичета и момчета на възраст 11-12 години.
Учените събрали и анализирали данни за 8-годишен период, през който са проведени 65 отделни изследвания с високи нива на доходите – общо 60 милиона души.
Колко представително е направеното изследване
Сред всички страни, изучени след 5-8 години ваксинация, заразяването с 2 типа ЧПВ – 16 и 18, предизвикващо 70% от случаите на рак на маточната шийка, се понижило с 83% сред девойките на възраст от 13 до 19 години и с 66% сред жените на 20-24 години.
Откриването на предракови състояния се понижило с 51% сред изследваните девойки на 15-19 години и с 31% сред изследваните жени на 20-24 години.
В рамките на изследването се установило намаляване на количеството случаи на възникване на аногенитални брадавици с 67% сред девойките на 15-19 години и с 31% сред жените на възраст 25-29 години.
Също било установено намаляване с 48% на юношите на 15-19 години и при мъжете на 20-24 години.
Резултатите убедително показват, че ваксинацията против ЧПВ помага за предотвратяване на рак на маточната шийка в реални условия. Понижават се случаите на ЧПВ, предизвикващи повечето от случаите на рак на маточната шийка и на предракови увреждания.
По данни от 2018 година на СЗО са регистрирани над 500000 случаи на рак на маточната шийка, което го прави четвърти по разпространение.
У нас ваксина против човешки папилома вирус се поставя по желание на родителите, покрива се от бюджета на Министерството на здравеопазването.