За оздравяване при сезонни заболявания са необходими от 7 до 10 дни. Но грип, ангина, бронхит или остри вирусни инфекции и след завършване на болестта още дълго напомнят за себе си със слабост и болки.

Как да помогнем на организма по-бързо да се справи с последствията от прекараната инфекция и да възстанови силите си?

Възстановяване след грип и инфекции - правила

Хранене след грип и сезонни инфекции

Правилното хранене е ефективен начин да помогнем на организма при всяко заболяване. Сред особеностите на храненето след прекаран грип или друго сезонно заболяване са следните правила:

  • При избор на храни специално внимание следва да се обърне на плодовете и зеленчуците, богати на витамин С. Това е основен витамин, необходим за възстановяване след болест. Стимулира образуването на еритроцити, укрепва имунитета и възстановява силите. Особено полезни през този период са кивитата, цитрусовите, киселото зеле, отварата от шипки.
  • След ангина или възпаление на гърлото трябва да се погрижим храната да не дразни лигавиците, които са твърде чувствителни след възпаление. Кисели, пикантни, солени или студени храни следва да се ограничат на първо време. Подходящи са ястията, които действат успокояващо на лигавицата на гърлото.
  • Особено полезен е както при грип и настинка, така и в период на възстановяване от прясно, по-добре домашно пилешко. Бабиното средство наистина работи, тъй като в него се съдържат много ценни вещества. Аминокиселината цистеин, например, ефективно се бори с кашлицата, като спомага за разреждане на храчките и способства за тяхното отделяне.

Витамини, билки и питеен режим за укрепване на имунитета

Витамините, билките и обилният прием на течности помагат за справяне с последствията от вирусна или бактериална инфекция.

Витамините и минералите укрепват имунитета, препятстват формиране на рецидиви, и възстановяват силите, затова тяхната употреба след болест дава добър ефект.

Съществуват множество витамини, затова за избора на подходящ за тази цел комплекс е по-добре да се доверим на лекаря.

Във възстановителния период полезно ще бъде използване на билки, които могат да се използват както например, за жабурене, така и да се пият за укрепване на имунитета, възстановяване на тонуса, дезинтоксикация на организма.

Билките през този период помагат също за справяне с обострянето на хронични заболявания, възникнали заради прекарана инфекция.

За възстановяване след грип и вирусни инфекции са препоръчителни:

  • Евкалипт – отвара от листа, които се използват за жабурене, ефективно се борят с остатъчните явления при възпаление на гърлото след ангина и остри вирусни инфекции. Вдишването на пари етерично масло от евкалипт, особено смесено с етерично масло от бор, благотворно влияе на цялата система на горните дихателни пътища и укрепва имунитета.
  • Шафран, невен – приложими за жабурене, отвари от тези растения помагат в борбата с остатъците от инфекциите и успокояват раздразнението на лигавицата на гърлото.
  • Облепиха – спомага за отделянето на токсините след прекарана инфекция. Голямото количество витамини в нейния състав също е полезно за защитните сили на организма. Плодовете могат да се употребяват пресни или във вид на компот.

Не следва да се забравя за необходимостта да се пият много течности в периода на възстановяване. Водата помага за по-бързо отделяне от организма на токсичните вещества, натрупали се от болестта, овлажняват се лигавиците. Полезни след грип и остри вирусни инфекции са билковите чайове, отвара от шипки, компоти.

Отдих за възстановяване след болестта

Умора, липса на сили след грип или тежка вирусна инфекция са с продължителност до 2-3 седмици след оздравяването. Важно е да се отнасяме внимателно към своя организъм през този период, да се вслушваме в неговите потребности.

За да се възстановяваме по-бързо, не следва да се натоварваме веднага с обичайната физическа и умствена работа.

По-добре да се връщаме към своите ежедневни задължения постепенно. Важно е да си осигурим пълноценен нощен отдих – до 8-10 часа сън. И през деня по възможност да полегнем за кратко.

Полезни ще бъдат кратките разходки на чист въздух при безветрие, а също и правилен избор на дрехи, които трябва да ни предпазят от изстиване и без прегряване на тялото. 

Чистият въздух е необходим за подобряване на обмяната на веществата, за ускоряване на отделянето на токсините и за активация на защитните сили на организма.