В продължение на години работещите в сферата на съдебната медицина се оплакваха от недостатъчното финансиране на извършваната от тях дейност, което влече след себе си и недостиг на кадри.
Няма какво да привлече по-младите лекари да специализират съдебната медицина, след като държавата не осигурява достатъчно средства не само за консумативи, но и за възнаграждения.
Съдебните експертизи са изключително важни за разкриването на престъпления, както и за установяването на истината в съда, затова работещите в тази сфера трябва да разполагат с най-съвременната апаратура и същевременно да са добре заплатени.
С наредбата се вдигат възнагражденията на съдебните медици
На сайта на здравното министерство днес бе качен за обсъждане проект за изменение на Наредбата за съдебните експертизи.
Най-важната промяна, която предстои да бъде приета, след като изтече срока на обществено обсъждане, е повишаването на възнагражденията, които здравното министерство ще заплаща на лечебните заведения за изготвяните от тях съдебномедицински експертизи.
Съгласно промените в приложението към наредбата за заплащането на съдебномедицинска експертиза на труп /аутопсия/ разходите, които ще се плащат от здравното министерство на лечебните заведения, се вдигат от 120 на 320 лева.
Вдигат се и разходите, които ще бъдат признавани за възнаграждения за помощен персонал за една аутопсия, до 23,75 лева на час, но при продължителност до не повече от 4 часа.
С тези по-високи възнаграждения за помощен персонал медицинските специалисти, които изготвят съдебномедицински експертизи на труп, няма да срещат толкова големи затруднения с намирането на лаборанти и санитари. Досега лекарите специалисти по съдебна медицина трябваше да си вършат почти всичко сами.
Повече пари и за допълнителни изследвания при аутопсия
Таванът на заплащаните разходи за допълнителни изследвания във връзка с аутопсията също се повишават. Например, за токсикохимични изследвания вече ще се заплащат допълнително до 290 лв., извън предвидените до 320 лв. за аутопсията.
С промените в Наредбата се разширява и обхвата на понятието съдебномедицински експерт, тоест на лицата, които могат да бъдат вещи лица по съдебни дела, при които се налага изготвяне на съдебномедицинска експертиза.
И вече не е задължително да са лекари със специалност „съдебна медицина”, а може и да е лекар без специалност, но който работи в структура на лечебно заведение, която осъществява дейност в сферата на съдебната медицина.