Този метод на периодично гладуване действа благодарение на намаляване на апетита, а не на изгаряне на голямо количество калории.

Вечеря в ранния следобед решение на проблема с килограмите

В изследването взели участие 11 здрави мъже с наднормено тегло. Възрастта на участниците варира от 20 до 45 години. И всички те по своя хронотип се отнасяли към ставащите рано.

Участниците в случаен ред опитали 4 дни поред да се хранят в съответствие с 2 режима. Първият, контролен, хранителен режим предполагал 3 хранения в продължение на 12 часа, със закуска в 8 часа сутринта и вечеря в 8 часа вечерта.

При втория, експериментален режим, участниците също се хранели по 3 пъти, но в продължение на 6 часа, в рамките на първата половина на деня. Закусвали в 8 часа сутринта, а вечерята била в ранния следобед – около 14 часа.

Така при първия режим гладуването продължавало 12 часа в денонощието, а при втория – 18 часа. При този обем на изяжданата от участниците храна и хранителният режим били еднакви.

На 4-тия ден от спазването на всеки от хранителните режими изследователите измервали различните параметри на обмяна на веществата на участниците. Така се определял разходът на калории, мазнини, белтъчини и въглехидрати.

Учените, освен това оценявали нивата на апетита на участниците, докато те бодърствали, а също и концентрацията на „хормона на глада” грелин в кръвта бил по-нисък, отколкото при първия.

Метаболитна гъвкавост – горене на мазнини, а не въглехидрати

При тях нямало остри пристъпи на глад, те се хранели по-малко през деня и по-бързо се наяждали.

Благодарение на 18-часовото гладуване и промените в хранителния режим през първата половина на деня се появява т.нар. „метаболитна гъвкавост”.

Наблюдава се пренасочване и започваме да получаваме енергия не заради изгаряне на въглехидрати, а заради мазнините, което води до намаляване на обема на мастна тъкан.

Новите данни показват, че за нормализиране на теглото е важно не само какво се яде, но и кога.

Координацията на храненията с вътрешния биологичен часовник може да бъде мощна стратегия за намаляване на апетита и за подобряване обмяната на веществата, отбелязва един от авторите.