Традиционно е прието да се смята, че сезонът на острите вирусни инфекции – това е есенно-зимният период. През това време се провеждат повечето мероприятия за укрепване на имунитета. Но винаги има и щастливци, които успяват да се разболеят в самия разгар на жегата и да пропуснат цялото лятно веселие.
Според статистиката, през лятото количеството на остри респираторни заболявания се увеличава с 5% в сравнение с пролетния период.
Американският лекар Брюс Хирш е убеден, че летните простуди са много по-опасни от зимните. Хората често се отнасят към тях без необходимото внимание, което води до нежелани усложнения.
Как да се избавим от симптомите на остра вирусна инфекция и да преживеем жегата без опасни последствия?
Вирусна инфекция при горещо време – причини
Острите вирусни инфекции представляват група клинико-морфологични сходни помежду си заболявания на дихателните органи, провокатори на които са различни вируси.
Тази болест е една от най-разпространените и затова реално е невъзможно да се оценят мащабите на заболеваемостта.
Източник на инфекции е заразеният човек, който отделя възбудител при кашлица или кихане в атмосферата. При горещо време се повишава влажността на въздуха и това способства за бързо разпространение и по-дълго съхранение на вируса.
Сред основните фактори, увеличаващи вероятността от развитие на остри вирусни инфекции през лятото, са:
- Климатици и вентилатори – бърз и ефективен начин за охлаждане на помещението, това е използване на съвременни технически средства. Но вентилатори и климатици способстват за създаване на постоянно циркулиращ въздушен поток, който изсушава лигавицата на носа. Така организмът се лишава от един от главните фактори за защита.
- Студена вода и прием на течности – веднага щом температурата се повиши над 25 градуса по Целзий, рязко се променя питейния режим на човек. Но усещането, че ледената напитка помага за утоляване на жаждата, е погрешно. Любителите на фрешове с лед и на сладолед трябва да запомнят – преохладената лигавица на гърлото губи способност да се съпротивлява на инфекциите.
- Пътувания – лятото е активен сезон за пътешествия и за различни пътувания. Но малко от нас се замислят, че заедно с нас пътешестват и нашите микроорганизми. По време на отпуск може да се срещнем с множество непознати бактерии или вируси.
- Рязка смяна на температурния режим – когато е над 30 градуса на сянка, а у дома работи климатик, това е сериозен стрес за организма. Тялото става по-уязвимо при остри вирусни инфекции, който хората обичат да приемат веднага след разходки под палещото слънце.
Основни симптоми на остри вирусни инфекции
Често е трудно да се повярва, че е възможно да се разболеем при 30-градусова жега. Но основните симптоми на остри вирусни инфекции се проявяват 5-10 дни след заразяване.
За болестта е характерна, общата слабост, изразено неразположение, главоболие, умора и понижаване на работоспособността. Често се увеличават лимфните възли в областта на долната челюст.
Особеност на острите вирусни инфекции през летния сезон е тежкото протичане на болестта.
Постоянно отворени прозорци и използване на вентилатори водят до изсушаване на въздуха, в резултат на което отново страда лигавицата на носа.
Също в жегата на фона на повишена телесна температура се усилва отделянето на пот, което е допълнителен риск за развитие на обезводняване.
Хранене и питеен режим при лятна вирусна инфекция
Първият етап при лятна остра вирусна инфекция е назначаването на диета и спазване на питеен режим. На първо място, следва максимално да се ограничи пикантна, мазна или пържена храна.
Препоръчително да се пият течности и да се яде храна на стайна температура. Храненето трябва да се състои от колкото се може повече естествени витамини – плодове, зеленчуци.
От тях могат да се правят домашни компоти, сокове, смутита, десерти, супи, а също и втори ястия. Препоръчва да се пият не по-малко от 2-3 литра вода. Това помага за нормализиране на водно-солевия баланс.
Медикаментозно лечение на вирусна инфекция
За да преборим симптомите на остра вирусна инфекция и да се завърнем към летните забавления, следва първите 5-7 дни да спазваме постелен режим – да си вземем болничен или бележка за училище или за университета.
Болките в гърлото се успокояват със спрейове, а течащият и запушен нос с капки.