След станалия известен пожар в 24-етажната сграда „Гренфел тауър“ хората все по-често се замислят дали да си купуват апартаменти в многоетажни здания.
Какви други опасности крият високите етажи освен пожари?
Но колкото и да ни успокояват и да организират пожарно-технически учения след лондонската трагедия, шансовете за спасение при пожар далеч от Земята са малки.
И разказите за спасение на хора с помощта на подемни механизми с използване на алпинитски технологии не успокояват, а тревожат още повече.
Нека да поговорим и за другите проблеми, свързани с обитаване на високи етажи.
Висока психология
Статистическите данни, приведени в различни научни изследвания показват по-висок процент самоубийства и психически разстройства сред хората, които обитават високите етажи.
С какво е свързано това?
На пръв поглед, високите апартаменти се смятат за по-престижни за купувачите.
Собствениците на жилища по високите етажи могат да съзерцават ежедневно града „като на длан“, да се любуват на живописните му красоти, да дишат и по-чист въздух.
Ако помислим логически, на голяма височина, далеч от изгорелите газове на автомобилите, въздухът ще е чист като в планината.
И ето, ръководейки се от тези мотиви и предусещайки ежедневното съзерцание на цялата тази красота, си представяме такава картината на всекидневието по високите етажи.
Колкото и да си мечтаем и ежедневно да се възхищаваме на пейзажите, забелязваме, че и нивото на тревожност нараства, появява се раздразнителност.
Всяка житейска трудност започва да се приема като трагедия. Възможни са дори и панически атаки.
Всички тези проявления са обусловени от факта, че в мечтата си да гледаме на далеч, не помисляме, че трябва да гледаме и надолу, от което идва и страхът от високо.
Но когато живеем на високо, всеки ден ни се налага да гледаме и надолу.
А тогава вече сработва естественият инстинкт за самосъхранение.
При много се проявява в несигурност в собствената безопасност, нервозност.
Постоянно усещане за липса на твърда опора пораждат страх и тревога.
Апартаментът вече не е крепост за своя стопанин, в който може да се скрие от всякакви проблеми и да ги наблюдава от високо.
Когато ежедневно се намираме в такъв кръговрат от емоции и чувства, под тяхно влияние е възможно и развитието на деструктивни процеси в психиката.
Техният изход ще зависи от индивидуално-психологическите особености на личността.
Ако цялата тази гама от емоции възниква ежедневно, все по-често възникват и депресивни мисли.
А ако съвпаднат с житейски проблеми и с някои особености на психиката, рискът от извършване на самоубийство нараства значително.
Разбира се, подобна обстановка се отразява неблагоприятно и на целия психологически комфорт, който е неизменна част от здравето изобщо.
Тоест възможни са и соматични проблеми, при които психиката влияе неблагоприятно на вътрешните органи и системи на организма.
В тази връзка не е лошо да се помисли, струва ли си ежедневната чаша кафе на горен етаж загуба на душевно равновесие.
Земно притегляне
Но се оказва, че високите етажи са вредни не само за психиката, но и за физиката – с магнитното поле на Земята.
Проблемът е, че колкото по-високо сме над повърхността на Земята, толкова по-слабо е геомагнитното поле.
За нашия организъм значимо е подобно отслабване от височина на 17-тия етаж. Но е важна и конструкцията на дома. Ако е от железобетон, отслабването на полето започва от по-ниско.
На отслабване на магнитното поле на Земята първо реагира кръвта, повишава се риска от формиране на тромби в кръвоносните съдове.
Но това въздействие не е толкова остро и силно.
Ефектът обаче се натрупва с времето и рискът от тромбози нараства с възрастта.