След като информационната система отчете неочакван бум на новите заразени и наближаването на рекордите от юли, последва почти светкавична реакция от страна на премиера, който свика Оперативния щаб на среща в Министерския съвет и обяви завръщането на преустановените още в край брифинги, провеждани всеки четвъртък.
Защо се завръщат брифингите на оперативния щаб
Здравният министър докладва на премиера актуалните данни и мястото на България по заразени на Стария континент, като към момента сме на 26-ти, а през юли бяхме достигнали до 2-ро.
Здравните власти у нас успяват да контролират разпространението на COVID-19 и не се допуска препълване на болниците.
Според доклада на здравния министър са закупени достатъчно предпазни средства, които при необходимост могат да стигнат за медицинския персонал за срок от 6 месеца.
На срещата присъстваха и докладваха за разпространението на COVID-19 пандемията председателят на Оперативния щаб, който изчезна от медийното пространство почти напълно след прекратяването на брифингите в края на месец май.
Преди малко повече от месец медиите съобщиха, че обучава студентите по медицина как да реагират и обгрижват пациенти при взривове, повод за това беше създалата се ситуация в Ливан.
Освен Мутафчийски на срещата в Министерския съвет бяха директорът на УМБАЛСМ „Пирогов”, д-р Кантарджиев и директорът на Столичната РЗИ, както и финансовият министър и бивш здравен Ананиев.
Намаление на новите заразени през последните 2 седмици
През последните 2 седмици заразените у нас намаляват с над 6,5%, докато в Европа тенденцията е към ръст на установените нови случаи.
Премиерът посочи, че мерките за предотвратяване на разпространението на COVID-19 в момента се прилагат ефективно, затова и не се обсъжда вариант, при който да се връщат контролни пунктове, да се затварят търговски обекти и бизнеси.
Борисов допълни, че в сравнителен план държави, в които са приложени строги мерки, са с повече заразени, отколкото у нас.
Идеята на премиера за възобновяване на брифингите всяка седмица е във връзка с очакваното начало на сезона на грипните и вирусни инфекции.
Основната цел е опазване на здравето на хората и след това да се поддържа икономиката, коментира и спекулациите с увеличаването на заплатите в здравните и социалните служби.
Посочи, че то е заслужено, тъй като работещите в тях са си го заслужили на 100%.
Здравният министър заяви, че в изготвяния проект за бюджет за 2021 г. се залагат средства както за заявените над 2 млн. ваксини от Европейската комисия за COVID-19, така и за лични предпазни средства.
Според предварителната информация покупката на ваксините няма да натовари толкова много бюджета, тъй като цената на заявените трябва да е около 10 долара или общата стойност на поръчката ще е в порядъка на разходите за провеждане на избори – не повече от 50 млн. лева.
Предвижда се и продължаване на изплащането на допълнителни 1000 лв. за медицинския персонал на първа линия за неограничен период от време.
Дават по 1000 лв. и на немедици в лечебните заведения
Планирано е да бъде разширен обхвата на тези, които получават допълнителното материално стимулиране, за да няма напрежение между колеги, както се случи в началото, когато бе обявена програмата.
Ще бъдат включени и служители на институциите, които осъществяват здравния контрол и са на първа линия, но не са с медицинско образование.
Проф. Мутафчийски се включи, като докладва за състоянието на въоръжените сили и началото на академичната година на курсантите във военните университети.
Не се допуска разпространение на коронавирус сред курсантите и академичната година протича нормално.
Междувременно още сутринта станаха ясни подробности относно случаите на летален изход, вследствие на COVID-19, които са 6 на брой.
Ситуацията обаче може да се определи като тревожна, тъй като страната ни се нарежда на 5-то място в Европа по починали.
Здравният министър обяснява този факт, че у нас до последно се отлага търсенето на медицинска помощ и едва когато се стигне до сериозни усложнения, тогава българите отиваме на лекар.
До този момент правим всичко възможно да не стигнем до болницата и до личния лекар, това е част от народопсихологията и трудно може да бъде променено.