Добре е известно, че времето, прекарано сред природата, положително се отразява на състоянието на организма. Учените предупреждават, че свежият въздух неправилно се смята за изцяло полезен.

Чистият въздух не е еднакво полезен за всички

Зависи обаче от дохода, това твърдение най-вероятно ще изненада мнозина от нас.

Резултатите от изследванията показват, че дори съзерцанието на природата, а не на отдихът извън града, е свързан с намаляване на тревожността и на нивото на стрес и на живота като цяло.

Понижава се риска от затлъстяване, диабет, астма и алергии. Но е важно да се разбира, че достъпът до качествен отдих, който осигурява всички тези предимства, не е възможен за всички.

И не става въпрос за хора, които живеят в градовете, и тези, които живеят по селата. Основният проблем е, че голямата част от тях от времето прекарваме в помещения, тъй като дори и разходките в парка не са достатъчни, за да ни окажат положително влияние, на което разчитаме.

Този проблем, за щастие, има решение – това е биофилен дизайн.

Отново обаче се сблъскваме със ситуацията, при която повечето компании просто не могат да инвестират в озеленяване на офисите и ремонти с използване на естествено дърво и камък.

Защо трябва да се отделя време за достъп до природата

Повечето хора нямат и достъп до зелени острови, затова за да се наслаждават на природата трябва да отделят време, което, за съжаление, не ни стига.

По данни на американско изследване по темата, колкото по-голяма е гъстотата на населението на един град, толкова повече жителите имат шансовете да се потопят в природата в близките паркове и градини.

Що се отнася до близостта на зелените насаждения до дома, то класовото неравенство също има влияние.

По-заможните хора могат да си позволят да си купят жилище в близост до голям парк или до планината, тъй като имотите там са по-скъпи.

Но пък хората със средни доходи могат да си купят вили в близките села до града или в неговите покрайнини, където цените на имотите са по-ниски.