Възможно е с тези изменения да бъдат обяснени проблеми със здравето на недоносените.
Резултатите от мащабно изследване, проведено от специалисти от Каролинския институт на Швеция, съвместно с голяма международна група учени, е публикувано в изданието Геномна медицина.
ДНК на бебето се променя с напредване на бременността
Известно е, че при недоносените деца, родени преди 37 седмица на бременността, често се наблюдават проблеми със зрението, дихателната и нервната система и колкото по-рано се роди бебето, толкова по-висок е рискът от тежки заболявания.
Растежът и развитието на плода в матката се контролира от епигенетични процеси, тоест от определени химични изменения, протичащи в ДНК на плода под влияние на факторите на околната среда.
Сред факторите са хранене на майката, болести, качество на въздуха, който диша, тютюнопушене и т.н.
Един от най-важните епигенетични процеси е метилирането на ДНК, регулиращо активността на едни или на други гени.
Промяна в активността на хиляди гени на бебето с напредване на бременността
Учените оценяват нивото на метилиране на ДНК в пробите от кръв от пъпната връв на повече 6500 новородени и сравнили тези данни с гестационната възраст на децата. Освен това изследователите проследяват дали се запазват тези изменения на 4-5-годишна възраст, 7-9 години и в подрастваща възраст /16-18 години/.
В крайна сметка се установява, че всяка допълнителна седмица на бременността е свързана с промени в активността на хиляди гени на плода. Тези изменения, според предположенията на изследователи, влияят на развитието на органите на бебето.
Нивото на активност на някои гени се запазва в непроменен вид от раждането до пубертета. Учените не изключват именно измененията в ДНК да са виновни за здравословните проблеми на онези, които са родени по-рано. Но тази хипотеза все още предстои да се доказва при предстоящите изследвания.
Въз основа на представените така данни не може да се твърди с категоричност, че тези промени в ДНК, които настъпват в утробата на майката, са от толкова решаващо значение за здравето на бебето.
Какво се случва с ДНК на бебето, когато се роди преждевременно, на този въпрос все още предстои да се даде отговор.