Биологът, специалист по използване на стволови клетки, Хиромицу Накаучи от Токийския университет очаквал този момент повече от 10 години.
След няколко години подготовка упоритият изследовател най-накрая получава одобрение от правителството за провеждане на един от най-дискутираните в света научни експерименти по създаване на хибрид на човек и животни.
Опити за създаване на хибриди са забранени от повечето държави
Засега повечето държави по света ограничават, оспорват или напълно забраняват подобни опити от етични съображения, Япония направи крачка напред. Капакът на кутията на Пандора е отворен официално.
Става въпрос за отглеждане на пълноценни човешки органи в тялото на животни като овце и свине.
Самата идея се обсъжда отдавна, и дори вече са направени първите стъпки по въвеждане на индуцирани от човека плиурипотетни стволови клетки в ембриони на животни. Но досега не е позволявано на тези ембриони да се развиват пълноценно.
Противниците на технологията са изразявали опасения по повод създаването на животни с човешки облик. Стволовите клетки трудно се контролират и не е изключено освен в необходимия донорския орган да попаднат още и в мозъка.
Първо, вече е известно, че дори и това да се случи, то „изтичането” ще е минимално, технологиите за работа със стволови клетки доста напреднаха, и редица нови технологии позволяват да се регулират клетъчните преобразувания.
Японското правителство с условия към експериментаторите
За всеки случай правителството на Япония все пак поставя условие на експериментаторите. Ако се установи, че в мозъка на химерния ембрион има повече от 30% човешки клетки, то трябва да бъде унищожен.
Вероятността от подобен обрат е много близка до нула.
Хиромицу Накаучи планира да бързо бавно и постепенно да завоюва доверието на обществото. Експериментите ще започнат с въвеждане на индуцирани от човека плиурипотетни стволови клетки в ембриони на модифицирани мишки, които нямат собствен панкреас.
Целта е ембрионът на гризачите да използва човешки клетки, за да порасне човешки орган.
В продължение на 2 години екип от изследователи планира да следи развитието и растежа на подопитни животни, като внимателно се наблюдава не само панкреаса, но и други органи и мозъка.
Ако всичко е наред, тогава учените ще поискат одобрение да се направи същото със свинете.