Министерството на здравеопазването публикува проект за допълнение на Наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствата, отпускани без рецепта.
Целта е да се замразят цените на лекарствените препарати, които се отпускат без лекарско предписание, притежателите на разрешение за употреба, няма да имат право да ги вдигат с повече от обявения от НСИ процент на годишна инфлация.
Здравното министерство спира вдигането на масови лекарства
Основното съображение е да се избегне създаването на своеобразна спекула с цените на тези масови лекарства, които всяко българско домакинство закупува и това да доведе до допълнителни разходи.
Наредбата за цените на лекарствата без рецепта е приета през 2013 г. и тогава е въведена тази забрана и досега няколко пъти е подновявана, тъй като е установено, че през зимния сезон цените на лекарствените препарати без рецепта се вдигат значително.
С наредбата е създаден режим, по който притежателите на разрешение за употреба на лекарство без рецепта могат да поискат цената да бъде повишена, като се представят доказателства, които налагат промяната.
Едно от допълнителните съобразения на здравния министър, представено в доклад към проекта за че здравното министерство няма как да повлияе на цените на най-масовите лекарства, които не са включени в Позитивния лекарствен списък.
В доклада е посочено и дали приемането на тази забрана, която и досега е действала, но е изтекла на 31 декември, противоречи на правото на Европейския съюз.
Не рискуваме ли наказателна процедура, заради цените на лекарствата
Според представените мотиви в договорите за функциониране на ЕС има текстове, съгласно които всяка държава членка има правото сама да определя здравната политика, както и да организира здравното обслужване.
Затова предположението, че здравното министерство прави опит да се намеси с административни лостове в ценообразуването на най-масовите лекарствени препарати, не се отнася за този пазар, поне не и според правото на ЕС.
В доклада на здравния министър до Министерския съвет е посочено и още, че предстои режимът на замразяване на цените на най-масовите лекарства да бъде разписан и в Закона за лекарствените препарати в хуманната медицина. Но все още законопроектът за изменението му се разглежда в парламента.
Това налага забраната за повишаването на цените на лекарствата без рецепта да бъде подновена в максимално кратки срокове. Затова е предвиден е по-кратък за обществено обсъждане – 14 дни, още повече, че изтичането на забраната точно в разгара на грипния сезон, може да създаде условия за значително повишаване на цените на най-купуваните лекарствени препарати.