Компанията AstraZeneca започва производство на ваксина, която още не е преминала през всички необходими клинични изпитвания.

Шансовете за ваксина до септември намалява от 80% на 50%

Една от най-големите фармацевтични компании в света, AstraZeneca, в своите заводи в Индия, в Оксфорд, Швейцария и Норвегия започна масово производство на експериментална AZD1222, разработена от специалисти от Оксфордския университет.

Към средата на 2021 г. е планирано да бъдат пуснати 2 млрд. дози от препарата. Вече са подписани договори за производство на 100 млн. дози за САЩ и 100 млн. дози за Великобритания.

Общо потребностите на човечеството се оценяват на 4,5 млрд. дози. Има обаче една особеност – изпитванията с участие на хора все още не са приключили, резултатите от тях се очакват през август.

Засега е преминала 1-ва фаза на изследванията, в която са участвали 160 доброволци на възраст от 18 до 55 години.

При провеждане на II и III фаза на изследванията броят на участниците нараства до 10260 души, а в списъка с доброволците се появяват деца и възрастни хора.

Рискът е основно за компанията производител

Препаратът може и още да не е преминал всички предвидени изпитвания, но AstraZeneca започна производството в промишлени мащаби.

Представители на компанията отбелязват, че това е финансов риск, който се състои в това, че ваксината може и да не сработи. В края на август може да се окаже, че парите за производството са похарчени напразно.

Вероятността за успех, според оценките на експерти от Оксфорд, не наполовина – 50%. Разработката на ваксината от научна група започва през януари. Доскоро се смяташе, че вероятността за създаване на ефективна ваксина срещу COVID-19 e 80%. Днес тази цифра се понижи до 50%.

Мащабите на заболеваемостта от COVID-19 намаляват с всеки изминал ден, а колкото по-малко вируси циркулират, толкова по-трудно доброволците да се сблъскат с него, и толкова по-трудно по-малки са шансовете на учените да установят дали е ефективен препаратът.

Учените от Оксфорд са в доста странно положение, искат COVID-19 да остане, макар и не за дълго, но заболеваемостта от него се понижава, което пък е успокоително за всички останали.