Чувството за уязвимост ни кара да изпитваме страх и тревога. Но когато разберем неговата важност, ще можем да извлечем полза от него и няма да му дадем да завладее живота ни.

Защо е важно понякога да бъдеш уязвим?

Уязвимостта е неизменна част от човешките отношения. Споменете си за хората, с които сте били особено близки – съпруг или съпруга, най-добър приятел, родители, братя и сестри.

По всяка вероятност заедно сте преживели моменти, в които сте били откровени и сте се чувствали много уязвимо. Но именно в такива ситуации се опознаваме един друг и ставаме по-близки.

Освен това, уязвимостта ни помага ни да избегнем типичното заблуждение – склонността да потвърждаваме своята гледна точка.

Може да бъде много неловко да споделяме своите емоции или да задаваме въпроси – изглежда, че ще започнат да ни критикуват. Но само така можем да се сдобием с нова гледна точка и неочаквани идеи.

Като цяло, чувството за уязвимост ни е от полза. То дори и повишава продуктивността.

В състояние на комфорт и покой ние работим с една и съща продуктивност, а за подобряване на резултатите ни е необходим малко стрес.

Така че ако се чувствате уязвими, не се притеснявайте – това означава, че се движите напред.

Твърде много стрес обаче се отразява по противоположен начин – всичко ни се изплъзва от ръцете. Ако уязвимостта предизвиква у вас паника, постарайте се да намерите оптималното ниво на мотивация.

Как да преборите страха от уязвимост?

1. Избирайте реалистични цели, за да не се тревожите напразно

Ако пълната откровеност не ви се отдава, опитайте да си поставите цел поне веднъж месечно да бъдете пределно честни.

Например, ако приятелите ви канят да отидете на кино или на филм, който изобщо не ви харесва, не казвайте, че имате други планове, а назовете истинската причина.

Разбира се, ще се почувствате уязвими. Но именно това ще ви помогне да разберете, че в уязвимостта няма нищо страшно.

Обикновено чувството за уязвимост възниква, защото се страхуваме от реакциите на околните. Именно затова прибягваме до безобидни лъжи и оправдания.

2. Помолете за помощ приятели

Навярно някой от вашите приятели не се страхува от неловките ситуации и винаги е готов да опита нещо ново.

Старайте се да прекарвате с такива хора повече време, именно те ще могат да ви вдъхновят и да ви подкрепят.

Какво би предизвикало у вас чувство на уязвимост – общуване с непознати хора или уроци по сърфиране. Подкрепата на приятел може да ви помогне да се справите с тревогите.

3. Осъзнатостта

Осъзнатостта предполага, че сме съсредоточени върху това, което се случва около нас. Ето и няколко известни начина да живеем по-осъзнато:

• Медитация – макар и осъзнатата медитация сега да се смята за средство срещу всички беди, тя действително ще помогне да изпитвате по-малко тревога.

Има множество приложения за смартфон за медитация, но е най-добре да минете без тях.

• Напомняне – например, нагласете смартфона да ви сигнализира през определени интервали да си почивате. Така по-лесно ще се фокусирате върху работата, тъй като почивките повишават продуктивността и способността за концентрация.

• Водене на записки – когато напишете на лист хартие какво тревожи, то няма вече да ви изпива енергията. Освен това, този навик ще ви помогне да намерите решение на някои проблеми и да определите кое е важно в дадения момент.