Не са малко тези от нас, които имат близки и роднини, страдащи от деменция, и може би са свидетели как тази болест води до постепенно личностно разрушаване на човека.
Много е жалко, когато този човек е близък и виждаме как с напредване на времето състоянието му все повече и повече се влошава. Някои определят деменцията като жестока болест.
За съжаление, все още медицината не разполага с разработен протокол за ефективно лечение на различните видове деменции. Все пак обаче съществуват методи за предпазване от това коварно патологично състояние.
Какво е необходимо да направим още от млада или средна възраст
Деменцията се определя като хронично заболяване, при което страдат умствените способности. Влошава се паметта, човек престава да разпознава дори най-близките си, не се ориентира добре във времето и в пространството, губи способност да взаимодейства с околните и да върши ежедневните си задачи.
Не са редки случаите, при които и характерът се променя, възникват изблици на агресия и ярост.
Съществуват няколко вида деменции, най-разпространената от тях е болестта на Алцхаймер.
До сега учените нямат точен отговор какво я предизвиква, но е очевидно, че измененията в главния мозък започват дълго преди болестта да се прояви.
И за това според сега съществуващото мнение сред учените профилактиката на това заболяване трябва да започне дълго преди напредването на възрастта, например, около 35-40-годишна възраст.
1.Проследяване на кръвното налягане
Важно е да се следи кръвното налягане. С хипертония се сблъскват много от нас, но са малко тези, които предприемат каквито и да е действия, за да държат кръвното под контрол.
Едни не смятат повишаването на кръвното за проблем, а други просто не са наясно, че кръвното им е по-високо от нормалното.
Хроничната хипертония е рисков фактор не само за сърдечно-съдови заболявания, но и за болест на Алцхаймер.
2.Физическа активност
За ползите от физическата активност се говори от лекари с всякакви специалности, като на риска от Алцхаймер активният начин на живот също влияе, като го понижава.
Без значение за интензивните изнурителни упражнения – достатъчни са 150 минути седмично, или приблизително 20 минути всеки ден.
Учените са установили, че физкултурата помага и на тези, които вече са се сблъскали с когнитивни нарушения. Така например, изследване показва, че редовните упражнения в рамките на 6 седмици спомогнали за подобряване на зрителната памет и концентрацията при пациенти с вече поставена диагноза.
3.Тренировки на ума
Болестта не щади никого – с нея се сблъскват и мъже, и жени от различни националности и с разнообразни нива на дохода. Изследователите обаче забелязват, че колкото по-високо било образованието, толкова по-рядко хората се сблъсквали с болестта.
Предполага се, че колкото по-високо е нивото на образование, толкова по-висок е своеобразния когнитивен резерв, благодарение на който мозъкът се адаптира към измененията в него, включително и патологичните като ги маскира.
Тренировките на мозъка – изучаването на езици, усвояване на нови специалности – също способстват за поддържане на такава невропластичност и може да се отложи развитието на деменция. Дори судоку, решаване на кръстословици и куизове са добро допълнително натоварване.
4.Без цигари
Да се спрат цигарите никога не е късно. Пушачите следва да знаят, че тютюнопушенето вреди на белите дробове и неблагоприятно се отразява на организма като цяло. Например, рискът от развитие на болестта на Алцхаймер при пушачите е с 40% по-висока, отколкото при тези, които не пушат.
5.Правилно хранене
Средиземноморската диета, която многократно е признавана за една от най-здравословните в света, се смята за полезна и за предотвратяване на деменция.
Захарните изделия и наситените мазнини следва да се избягват.
6.Борба с депресията
Депресивните разстройства са едно от разпространените заболявания днес. Депресията е фактор за развитие на болестта на Алцхаймер, и се призовава да не се игнорират симптомите и своевременно да се провежда терапия.
7.Контрол над диабета
Връзката между когнитивните изменения, протичащи при деменция и диабет, може да не изглежда очевидна, но изследователи установяват такава.
Оказва се, че хората с преддиабет и такива вече с диагноза диабет тип 2, по-често се сблъсквали с болестта на Алцхаймер в напреднала възраст.
За да не понижи риска, е важно да не се пренебрегва лечението и да се държи нивото на кръвната захар под контрол.