Повечето хора са свикнали да използват термина ревматизъм, описвайки възпалително заболяване на опорно-двигателния апарат. Истината е, че ревматизмът е правилно да се определи като общ термин за група възпалителни заболявания, засягащи много системи в човешкия организъм.

В днешната статия, ще ви разкажем за същността на това състояние, как възниква и каква е терапията.

Кои системи обхваща групата на ревматоидните заболявания

Ревматизмът е полиорганно инфекциозно-алергично заболяване, възникващо остро след фарингеална стрептококова инфекция, основно в детска възраст, но не е изключено да възникне и на по-голяма възраст. Обикновено, възрастовата група, която е най-засегната от болестта е групата на децата между 5 и 15-годишна възраст.

Ревматоидни промени могат да възникнат в сърцето, ставите, бъбреците, централната нервна система.

Ревматизмални заболявания

В групата на заболяванията, свързани с ревматизма се включват:

  • Истински ревматизъм;
  • Системна червена вълчанка (Лупус еритематозус);
  • Системна склеродермия;
  • Дерматомиозит;
  • Анкилозиращ спондилоартрит;
  • Нодозен полиартериит
  • И др.

Каква е клиничната картина на ревматизма

Ревматизмът се появява след прекарана инфекция на фаринкса. Инфекцията е причинена, обекновено от стрептококови бактерии от група А. След прекарания фарингит, започва треска, която може да продължи и 2 седмици.

Възниква тахикардия (учестено сърцебиене), аритмии (силно нарушение на ритъма на сърцето), прогресиращо сърдечно увреждане, слаби сърдечни шумове, перикардно триене. Характерен е и мигриращ полиартрит на големите стави.

При ревматизмът възникват още и болки в ставите, забележима бледост на кожата и понижаване на телесното тегло.

Как се поставя диагнозата ревматизъм

При поставянето на диагнозата се взимат предвид настоящите симптоми, прекараните инфекции и резултатите от кръвните изследвания. В кръвните изследвания от голямо значение са нивата остро фазовите белтъци, които при ревматизъм са силно завишени, както и СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите), като този показател е силно ускорен при наличие на ревматизмални заболявания. Задължително условие за поставяне на диагнозата ревматизъм са данните за прекарана ангина.

Често, ревматизам възниква и след прекарване на кожна стрептококова инфекция.

При диагностицирането на ревматизма е важна да се направят ехографски изследвания, за установяване на състоянието на сърцето.

Терапия

От изключително значение в лечението на ревматизма е третирането на стрептококовата инфекция и овладяването на острата фаза на ревматизма. За болките в ставите се назначават нестероидни противовъзпалителни средства.

Много често, на страдащите от ревматизъм се изписват инжекции в бензин-пеницилин натриева сол.

Много е важно, за ускоряване на оздравителния процес, да се посещава и физиотерапия. При отзвучаване на острата фаза на болестта е добре да се прилагат и терапевтични масажи.