Един от най-важните показатели на настоящата пандемия, това е смъртността, който определя и нейната тежест.

Заради смъртността и рискът от сериозни усложнения са всички тези строги ограничения в придвижването в почти целия свят.

Големи разминаванията на смъртността от COVID-19 по държави

Различните държави докладват различен коефициент на смъртност, който представлява съотношението между общият брой на починалите и заболелите. Този показател доста варира, но е много важен, за да се определи как съответната държава се справя с пандемията.

У нас починалите от началото на епидемията на 6 март до днес 16 април са 37 на фона на 783 потвърдени случаи, което показва смъртност от около 5%.

Важен показател е броят на починалите на 100 000 души с COVID-19, като в Испания е най-висок – над 40 на 100 000 души, Белгия и Италия са с 35-38 починали с коронавирус на 100 000.

Най-малко са случаите на летален изход с коронавирус на 100 000 в Китай – 0,24 и 4,59 в Германия.

Смъртност covid19

От какво може да зависи смъртността от COVID-19

Разликите в смъртността се определят и от други фактори, например, мащабите на тестването. Колкото по-масово е тестването, толкова повече по-леки и безсимптомно протичащи случаи на болестта, се откриват.

Това води до нарастването на общия брой на заболелите, но пък процентът на смъртността.

У нас също има призиви да се разширят мащабите на тестването с т.нар. бързи тестове, за да се открият повече от заболелите, при които инфекцията протича скрито.

Коефициентът на смъртност е в зависимост и от възрастовата структура на населението на една държава.

Колкото повече са хората в напреднала възраст, толкова по-вероятно е в повече случаи да се стигне до опасни за живота усложнения, които да доведат до летален изход.

У нас хората на 65 години, които са в най-рисковата група, са около 1/5 от цялото население на страната, което ни излага на риск от висока смъртност при евентуално разрастване на епидемията.

Освен това в България средната продължителност на живота е сравнително ниска и затова средната възраст на починалите с COVID-19 до момента варира около 64-65 години, докато в Италия е близо 80 години.

Здравеопазването - решаващо в борбата с COVID-19

Смъртността зависи до голяма степен и от капацитета на системата на здравеопазването, подготвеността ѝ да се справя с извънредни ситуации.

В Италия най-големият проблем е в недостига на легла за интензивна терапия и липсата на достатъчно реанимации, това се сочи, като една от причините за значително нарасналата смъртност в страната.

Системата на лечебни заведения бе претоварена, болниците се претъпкаха и хора със сериозна коронавирусна симптоматика останаха без лечение.

Създаде се и сериозен недостиг на апаратура, липсата на апарати за изкуствена вентилация принуди лекарите да интубират само по-перспективните болни, за които се преценява, че имат по-големи шансове да оцелеят.

Страхът това да не се случи и в България, ако заболеваемостта нарасне, макар и у нас да има над 60 000 болнични легла, накара Министерският съвет да предложи обявяване на извънредно положение и строги противоепидемични мерки.

Липсата на достатъчно реанимации в Италия и икономическата неефективност от поддържането им изправи страната пред тежка здравна криза в средата на март, излизането от която започна едва сега.

В кои държави смъртността е най-висока

Сред държавите, в които има най-много заразени с коронавирус, смъртността е най-висока в Белгия – над 13,2% от броя на потвърдените случаи, в Италия е съвсем малко по-ниска – 13,1%.

Смъртност население

На трето място е Великобритания по този показател, като разликата спрямо Италия е едва 0,1% или случаите на летален изход съставляват 13% от общия брой на заразените.

Най-ниска е смъртността от коронавирус в Германия – 2,8% от общия брой на потвърдените случаи, по последни данни от близо 135 000, починалите са 3800.

Показателите се променят, тъй като само за вчерашния ден с COVID-19 във Федералната република са починали над 300 души.

Причина за сравнително ниската смъртност в Германия е добрата система на здравеопазване, големият брой болнични легла, и въпреки натоварването не се стигна до препълване на болниците.

Важно е, че в страната се проведе и масово тестване, което позволи да са хванат повече безсимптомни разпространители на инфекцията. Последните данни показват, че над 1,7 млн. са тествани, на 1 млн. души население това са 2 млн. направени теста.

Германия на практика е овладяла пандемията, тъй като броят на оздравелите е на практика по-голям от този на активните случаи.