Много хора се оплакват, че възрастните родители или близки роднини стават непоносими – постоянно мърморят, обиждат се и се дразнят?
Защо се държат така? И как да реагираме?
Подобни метаморфози се случват – черти на характера, които по-рано са били почти незабележими, с възрастта се обострят и започват да доминират.
Да кажем, като по-млад човек бил щедър, а в старческа възраст е станал скъперник.
В миналото е бил необщителен, а сега не можеш да му затвориш устата.
Преди не се е интересувал от нищо, а сега постоянно се бърка в чуждите работи, опитва се да контролира всичко. Накратко, променил се е.
Но не в добра посока.
Душевна рана?
Близките се дразнят, че със стареца вече не може да се живее нормално, провеждането на обикновен разговор също се оказва мисия невъзможна.
Някои смятат, че възрастният човек специално плете интриги, тъй като и по-рано ги е харесвал, но сега вече наистина се опитва да им отрови живота.
Но психолозите смятат, че причината за старческата обидчивост, изолация и раздразнителност, е душевния дискомфорт. В старостта човек се чувства нещастен, ненужен, стар и болен.
Вътрешният раздор поражда негативни емоции, които се изливат върху околните. Случва се и обратното - човек се затваря в себе си и започва да се самоизяжда.
Телесна болест?
Понякога характерът става непоносим и заради болест. За човек, който страда от тежко заболяване, е трудно да остане бодър, активен и весел.
Много хора се борят и с болката, и с негативното настроение, но с времето то започва да доминира. Плачат, обиждат се, капризничат, затварят се в себе си.
Прекалената емоционалност може да се появи на фона на деменция – старческо слабоумие.
В този случай обикновено възникват и други симптоми, забравяне, разсеяност.
Да кажем, възрастният човек започва да разпилява вещите си из къщата, което предизвиква раздразнението на близките.
Консерватизмът и категоричното неприемане на новото също далеч невинаги е признак за непоносим характер.
Проблемът идва оттам, че при 75-80 години, се разрушават 30-40% от невроните.
Скоростта на възприемане и обработване на информацията намалява. Затова старците не капризничат, когато отказват да се научат да боравят с подарената им микровълнова.
Реално на тях им е трудно да го направят.
Така че спрете да се ядосвате на възрастния роднина – ако ви дразни, това не е насочено към вас.
Разбиране, прошка, приемане
По-често се обаждайте, ходете на гости, правете малки подаръци, не е задължително да са скъпи.
Намерете време да си поговорите искрено, разгледайте заедно семейния албум.
Ако нещо в поведението на вашия близък ви притеснява, например, тръгва към магазина, но стига до вратата и забравя накъде е тръгнал, уговорете преглед при лекар.
Старческото слабоумие не може да се излекува, но може да се преустанови процесът на разрушаване на мозъчните клетки. Колкото по-рано бъде започнато лечение, толкова по-ефективно е.
Решили сте да подарите на вашия възрастен близък роднина телефон? Купете му най-обикновения модел и търпеливо обяснете как да се използва.
Възможно е да се наложи да обяснявате неведнъж, а 2 пъти.
Давайте на възрастния човек по-сериозни поръчения – да купи хляб, да измие съдовете, да разходи кучето.
Това ще повиши самооценка и увереността му. Същото се отнася и за активната физическа активност, която е най-добрата тренировка за мозъка.