Възможно е да е достатъчно да пием повече вода и да се поразсъблечем, но не е изключено да е необходима медицинска помощ.

Не е препоръчително да се сваля температура, когато е до 38,9 градуса – за новородените и малките деца на по няколко месеца – до 38 градуса, тъй като до това ниво не вреди на организма, затова му позволява да се справим с инфекцията.

Ако температурата е по-висока от тази стойност или по-ниска, но не се чувствате добре, трябва да се преборите с нея.

Обикновено това се прави с помощта на средства за сваляне на температура – антипиретици, например, на основата на парацетамол или на ибупрофен. Понякога обаче лекарствата не сработват. И затова има причина.

Откъде е температурата и каква може да е

Температура над 38,3 градуса се нарича треска или хипертермия. Тези термини се използват като синоними, но това не е съвсем коректно – някои лекари предполагат, че между тях има разлика, макар и много тънка.

Какво е това треска

Треска – това е физиологична реакция на организма, която възниква, когато в организма нараства количеството на веществата, наречени пирогени.

Пирогените най-често попадат в кръвта отвън, наричат се екзогенни. Това са, например, вирусни частици, обвивки на разнообразни бактерии, а също и образувани от бактерии токсини.

Понякога организмът образува пирогени самостоятелно, в тези случаи те са ендогенни. Това се случва при различни туморни процеси, а също и при прекомерно образуване на белтъци, отделящи се по време на реакция на имунната система.

Пирогените заедно с кръвта постъпват в участъка на мозъка под название „хипоталамус”. В човешкия организъм играе роля на термостат – установява, поддържа и регулира температурата на тялото.

Ако хипоталамусът установи, че нивото на пирогените нарасне, температурата започва да се повишава.

Този механизъм е просто и ефективен като цяло. Да го разгледаме по примера на вирусна или бактериална инфекция.

В организма попада вирус или бактерия – увеличава се количеството пирогени, хипоталамусът повишава температурата – вредните микроби и вируси под нейното действие наистина загива. Нивото на пирогените се понижава – хипоталамусът реагира на това и понижава температурата до нормалната. Инфекцията е победена.

Така действа треската на фона на остри вирусни инфекции. И затова лекарите не препоръчват да се сваля температура при настинка – това е необходимо за справяне с инфекцията.

След победата над вируса или над бактериите хипоталамусът изключва „нагревателя” сам.

Тук обаче има важно едно НО. Температурата добре действа на екзогенните пирогени, като унищожава техния източник, с едногенните е доста по-сложно.

Например, ако се образуват заради нарушения във функцията на защитни белтъци, към тях се отнасят цитокините, а те могат да се проявят с цитокинова буря или с друга автоимунна реакция, то хипоталамусът повишава температурата.

Белтъците не унищожават това, затова на нивото на пирогените това няма да повлияе. В топлината може да се задържи, докато не приключи имунното нарушение.

Какво това е хипертермия

Не всеки случай на висока температура има пирогенни причини. Най-нагледният пример с непирогенен произход – това е прегряването.

Ако дълго сте в много топло помещение, температурата на тялото ще започне да се покачва, макар и да няма възпаление да няма, и нивото на пирогените в кръвта да не е повишено.

Тази реакция на организма, когато нормалната терморегулация се нарушава, се нарича хипертермия.

Хипертермия също може да възникне след черепно-мозъчна травма, в резултат на което се уврежда хипоталамуса. Или по друга причина, която може да наруши функцията на термостата, заради нарушения в кръвоснабдяването на мозъка и във функционирането на нервната система, заради тумори, автоимунни заболявания.

Границата между пирогенното и непирогенното повишение на температурата е много размита.

Има много доказателства, че състоянията, които се смятат за непирогенни, все пак предизвикват възпалителна реакция – например, топлинен удар.

В резултат към хипертермията се присъединява и треска – някой от тези два фактора играе по-важна роля в повишението на температурата, но определянето му е на практика невъзможно.

Защо температурата не се сваля и какво може да се направи

Масово използваните средства за понижаване на температурата се справят с треската по следния начин.

Първо, проникват в кръвта, разнасят се чрез кръвообращението из целия организъм и намаляват активността на възпалителните процеси.

Така се понижава количеството на пирогените. Второ, те блокират предаването на информация за възпалението в хипоталамуса. В резултат вътрешният термометър предполага, че с организма всичко е наред, болестта е победена, и сваля температурата. Това е така поне, докато не отшуми ефектът на лекарството.

Изхождайки от това могат да се изведат няколко причини защо понякога температурата не може да се свали с лекарства.

Нещо не е наред с антипиретиците

Възможно е да се приеме твърде малка доза, тъй като не е четено в инструкцията. Възможно е срокът на годност на лекарствата да е изтекъл. Или те да са загубили своите свойства, поради неправилно съхранение – например, таблетките са лежали под ярко небе или в помещение с повишена влажност.

Понякога препаратите са фалшиви – и естествено не дават очаквания ефект.

Какво е решението

Препоръките да се четат листовките и да се следи за срока на годност, тук са неуместни, макар и да имат основания.

Ако таблетката не е сработила, тоест температурата не се е понижила след 30-40 минути, може да се приеме алтернатива.

Например, ако ви подведе средство на основата на парацетамол, изпийте лекарство, което съдържа ибупрофен. Или обратно. Съвместната употреба на тези препарати се смята за безопасно за хора над 16 години, и една таблетка може да подейства.

За оценка на ефекта следва да се изчакат минимум 30-40 минути след приема.

Не спазвайте условия, необходими за сваляне на кръвното

Трудно се сваля температура, ако лежим под топло одеяло и температурата в помещението е много висока, решили сте активно да спортувате или например, отдавна не сте пили вода – течността е нужна, за да се разтвори по-бързо лекарството и да попадне в кръвта.

Какво трябва да направим

Основната ни задача е да помогнем на тялото да се избави от излишната топлина. Затова след приема на средство за сваляне на температура следва да съблюдаваме няколко важни правила:

  • Почивайте си – най-добре е да лежим и да се стараем да не мърдаме много – при движение температурата на тялото се повишава.
  • По възможност се съблечете до голо или облечете максимално тънка дишаща дреха. Тялото трябва да се изпоти, а потта активно и без препятствия да се изпарява от повърхността на кожата – именно този процес осигурява ефективното естествено охлаждане.
  • Контролирайте – каква е температурата на въздуха в помещението – идеално е, ако не превишава 18-20 градуса.
  • Пийте повече течности, дори и да не искате – влагата е нужна и за образуването на пот, и за ефективно действие на средства за сваляне на температура.

Треската, предизвикана от сериозно възпаление или други опасни причини

Средствата за сваляне на температура на основата на парацетамол или ибупрофен лесно се справят с пирогените, които се образуват при остра вирусна инфекция.

Ако към простудата се присъедини и по-сериозна инфекция, тези вещества в организма стават толкова, че няма как да се скрият от хипоталамуса.

Температурата може да престане да се понижава с лекарства, ако вирусната инфекция е прераснала в обширна бактериална пневмония.

Също средствата за сваляне на температура не действат, ако се касае за системни нарушения във функционирането на организма, предизвикани от масово освобождаване на ендогенни пирогени, или хипертермия.

Какво може да се направи

Ако въпреки приема на средства за понижаване на температурата – антипиретици и други мерки, температурата директно се задържа на стойности над 38,9 градуса и още повече, ако стигне 39,4 и продължава да се повишава, незабавно се свържете с личния лекар и следвайте неговите указания.

Ако липсва възможност за консултация с лекар, тогава извиквайте линейка. Високата температура, която не може да се свали, е застрашаващ живота симптом, който често изисква оказване на спешна медицинска помощ.