Простудата е само една от причините за хремата. През есента, разбира се, доста честа, но все пак не е единствената.
Затова преди да започнем да си слагаме антибиотик в носа, следва да се убедим, че хремата е предизвикана именно от инфекции, а не от нещо друго.
1. Лошо време
Когато ръми и е студено, безкрайното кихане и подсмърчане си обясняваме с това, че сме се простудили. Но проблемът може изобщо да не е във вирусите, а в специфичната реакция на организма към изменението на температурата на въздуха и на атмосферното налягане.
При някои хора е нарушена регулацията на тонуса на вегетативната нервна система, и вътрешните органи започват да функционират несинхронизирано.
Скача кръвното налягане, нарушава се обменът на топлина – човек ту безпричинно мръзне, ту го избива на жега, появява се чувствителност към метеорологичните условия.
На свой ред е и повишеното образуване на слуз в носа, което се проявява под формата на безпричинна хрема. И лошото време най-често е провокатор на това състояние.
Доколкото тонусът в кръвоносните съдове и кръвообращението са нарушени, кръвта активно постъпва в лигавицата на носа, която отича.
Между впрочем, доколкото причината за метеорологичната хрема е в нарушената регулация на кръвоносните съдове, съдосвиващите капки в този случай няма да помогнат, а само ще влошат ситуацията.
2. Стрес
При стрес в организма започва активно да се освобождава адреналин. Попадайки в кръвта активира процес на свиване на кръвоносните съдове, включително и тези на носа, в резултат на което от него започва да тече.
3. Гъбична алергия
Много са убедени, че алергичната хрема възниква само през пролетта и лятото, когато всичко цъфти. А през есента, когато листата падат, каква мое да бъде алергията?
Точно по това време на годината често възниква реакция към гъбички и най-яркият техен представител – плесента.
Мократа шума на улицата или незабележимо протеклите шевове на панелните жилища – прекрасно място за размножаване на плесен. А вие ще кихате, ще си слагате в носа най-разнообразни средства и ще ругаете времето.
4. Отоплителни уреди
И особено климатиците не само стоплят, но и изсушават въздуха. А много сухият въздух изобщо не е от полза, тъй като изсушава лигавицата, която става чувствителна към алергени и бактерии.
Така че когато се отопляте, не забравяйте да проветрявате помещенията или да поставяте увлажнител за въздуха.
5. Изкривена носна преграда
Идеалните носове се срещат рядко. При повечето от нас носната преграда е изместена на една страна, а ако още е и свита, тогава дишането е затруднено.
Понякога стават и сраствания, които буквално закриват част от носа.
Човек мисли, че има хронична простуда или алергия, а всъщност страда от вазомоторен ринит, предизвикан от изкривена носна преграда, при която са нарушени и тонусът на кръвоносните съдове, и образуването на слуз.
6. Мръсен въздух
По нашите земи за късната есен е характерно облачното и мъгливо време, при което циркулацията на въздуха е прекалено слаба, и при наличие на битово отопление и множество автомобили, атмосферният въздух се превръща в опасен за здравето коктейл.
И напълно естествено е носът да реагира на тази необичайна среда, в която е попаднал в образуването на по-голямо, отколкото е необходимо, количество слуз, и така отново човек се заблуждава, че има някаква хрема.