През зимата хората, които търсят медицинска помощ с оплакване от болки в ставите, закономерно се увеличават.

Когато атмосферното налягане варира, променя се времето, по-често и по-силно болят ставите на ръцете или на краката, но защо така се случва? Има ли начин за отстраняване на дискомфорта и подобряване на състоянието, за облекчаване на болките?

Защо през зимата ставите болят повече

Зимата обикновено е тежък сезон при артрит – болките в ставите зачестяват и увеличават интензитета си. Все още науката не може да определи с какво точно са свързани подобни обостряния. Няма никакви съмнения, че симптомите могат да се обострят и сериозно да се наруши обичайният ритъм на живот.

Възможно е мускулите, връзките и ставите да станат по-твърди при по-ниски температури или организмът да реагира по-остро на колебанията на атмосферното налягане, на намаляването на светлата част на деня.

Усеща се разлика между горещи летни дни и студените зимни нощи. Последните дни на януари и първите дни на февруари донесоха известно облекчение, поради пролетните температури, които ще задържат няколко дни.

Но се очаква съществено застудяване през новата седмица и снеговалежи, което ще се отрази неблагоприятно на хората с болни стави. Предстои и преходния месец март, през който времето е изключително променливо и неустойчиво.

Да обсъдим няколко начина за защита на уязвими стави при нестабилно време.

Зимен дискомфорт – това е реалност

Когато времето застудее, започне да вали, както се очаква да стане през следващата седмица, а в понеделник се очакват още по-силни ветрове, често е необходимо по-интензивно лечение.

Понякога болезнените усещания са толкова силни, че се налагат инжекции директно в ставите.

Една от вероятните причини за болките при студено време е в това, че синовиналната обвивка, изпълнена с течност, която смазва ставите и помага за поддържане на хрущялите в добро състояние, реагира на измененията на температурите и на атмосферното налягане.

Колкото и да е странно, и при замяна на ставите с изкуствени протези, често продължават оплакванията при студено време. Обикновено това са ставите на коленете или на раменете, другите по-рядко „се обаждат”.

Важна е активността

Когато навън задуха студено, е съблазнително да не излизаме навън и да си останем на топло. Но при проблеми със ставите е необходимо редовно да се разхождаме, да останем активни, за да поддържаме работоспособността на ставите, както и мобилността.

Намаляването на активността води само до намаляване на обема от движения и увеличаване на болките в ставите.

Много хора, които намаляват физическата активност през зимата, обикновено трупат по няколко излишни килограма. При проблеми с коленете обаче, дори и 5 допълнителни килограма – това е значително натоварване и провокатор на болка.

Повишено внимание към дрехите и облеклото

Когато излизаме навън през студените дни трябва да се обличаме топло. Необходимо е да се поддържа постоянна телесна температура, особено в областта на ставите, а също и на околните мускули и връзки.

Разбира се, когато навън е 20 градуса, както днес, а и през следващите дни, не е нужно да се обличаме дебело.

Трябва обаче да се внимава с вятъра, който е доста силен и при липса на слънце става доста хладен.

Въпреки че през следващите дни се очертава да е топло и така трябва да продължи поне до вторник, трябва да си взимаме връхна дреха, когато излизаме навън.

Ръкавици, шалове, топли обувки, зимни джинси или термобельо – това ще ни е бъде необходимо от сряда нататък.

Тренировка през зимата

При увредени стави е необходима постоянна физическа активност, но занятията трябва да се адаптират за по-студените месеци, когато аеробика и гимнастика е препоръчително да са в отоплени помещения.

Използването на фитнес уреди като бягаща пътечка и велотренажори, това е един от начините да получим достатъчно натоварване.

Закритите басейни, на които можем да плуваме - това е още една възможност да бъдем по-активни.

Какво е новото в лечението

Провеждат се клинични изпитвания на нов метод на лечение на болков синдром при увредени стави. Установено е, че болката, която се усеща хората при артрит формира възбуждане в определена част на мозъка – това е първичната моторна кора.

Установено е, че болката може да се потисне, като се въздейства на тази зона на мозъка с микрозаряд електричен ток.

На пациентите се предлага да носят шапка, в която са вградени батерии и електроди, които пускат слаб ток.

Предполага се, че сеанси с продължителност 15-20 минути в рамките на 3 седмици ще отстранят пристъпите на болка.

Окончателните резултати се очакват до 2022 г., но участниците споделят, че болките са намалели значително.