„Родиш ли дете, губиш зъб“ – поверие, което може да се окаже неприятна реалност.
Много жени забелязват, че след бременността и раждането проблемите със зъбите излизат на първи план, и загубата на един или дори на няколко зъба се оказва сурова реалност.
Защо така се случва?
Заради проблем с хигиената, недостиг на калций и фосфор, или има други причини?
Устната кухина при бременност и после
Бременността е физиологично състояние, свързано със съществени хормонални промени в целия организъм.
На страна не остава и устната кухина.
Снижената имунна защита активира патогенната микрофлора.
Именно поради тази причина всички жени при бременност се намират в рисковата група и трябва буквално да се абонират за зъболекарския кабинет.
Установено е, че около 80% от бъдещите майки страдат от гингивит на бременните, независимо от усложненията на бременността.
Възпалението може да се формира и при успешно износване на плода.
Последователна верига от изменения в устната кухина съществено повишава рисковете от развитие на кариес и неговите усложнения, като се наблюдава неговото бързо, буквално агресивно протичане.
Освен това се активизират хронични процеси, което също се отразява на състоянието на устната кухина и на нейната пълноценна функция.
Още един рисков фактор: всеки зъб е минерално депо за нуждите на организма
Природата така е предвидила – майчиният организъм да се стреми да покрие всички нужди на плода, а след това да мисли за себе си.
Ако по време на бременност жената не получава достатъчно количество минерали, то калций и фосфор ще се разходват от зъбите.
Този процес на деминерализация ще увеличи още повече рисковете от развитие на кариес, бързо протича и развитие на усложнения под формата на пулпити, периодонтити.
След края на бременността повишеният разход на калций и фосфор не завършва, новороденото трябва да се снабдява с необходимите вещества чрез кърменето.
В условия на нерационално хранене, бедно на витамини и минерали е възможно развитие на още по-сериозен дефицит, разходване на запасите от минерали и влошаване състоянието на зъбите.
Поведението на самите бременни, например, отказ от посещение на зъболекар, и ограничение на методите на лечение също може да стане причина за загуба на зъб.
Какво казва зъболекарят?
Зъболекарят е един от най-препоръчваните лекари още в етапа на планиране на бременността.
Често значението на този специалист се подценява.
В периода преди забременяването зъболекарят санира устната кухина, пролекува всички кариозни зъби, оценява състоянието на венците.
При необходимост се прави професионално почистване на зъбите.
Заключителен етап от подготовката за бременността на е подбор на хигиенни средства, обучение на почистване на зъбите, насищане с минерали – калций, фосфор, флуор.
Необходим ли е допълнителен калций и фосфор?
Бременността е добър повод за промяна на начина на хранене и на живот.
Именно храните са най-богатият източник на витамини и минерали, които са необходими за пълноценно развитие и растеж на плода.
При изготвяне на хранителен режим трябва да се отчитат съчетанията от всички храни.
Известно е, че калцият не може да се усвоява без фосфор и витамини, затова е важно да се съблюдават пропорциите от тези елементи.
В менюто на бременната задължително трябва да присъстват млечни и млечнокисели храни, бобови, плодове и зеленчуци, риба и морски дарове, но без екзотика, ядки и други източници на минерали.