За изминалото денонощие се наблюдава ново покачване на заразените с COVID-19 у нас – до общо 43, като изследваните проби са по-малко, отколкото вчера – 816. Това означава и повишаване на относителния дял на положителните проби – до близо 5%. В дните с най-малко нови заболели този показател беше паднал до малко над 1%.

Пазарджик – новият епицентър на COVID-19 епидемията

Истински бум се отчита в Пазарджик, където са 21 новите, и в Сливен – 10, в София-град са сравнително малко – 4, а областта София само 1. Преобладаващата част от новите заразени в област Пазарджик са от докладвани от РЗИ от град Сърница, общо 17. Огнището избухна там, след като 8 служители на Общинска администрация Сърница бяха потвърдени за COVID-19.

В останалите области 5 области, в които има потвърдени нови случаи, те са сравнително малко по 2 и по 1, което в рамките на допустимото отклонение и няма основание за притеснение както от страна на здравните власти, така и на жителите.

С потвърдените нови 43 случая на заразяване с COVID-19, общият им брой вече надхвърли 2700, за изминалото денонощие 17 са обявени за излекувани, което автоматично води и до увеличаване на активните случаи – от 980 вчера до 1008 днес. Прагът на активните 1000 отново е преминат.

Общият брой на излекуваните се увеличава до 1545 при 1008 активни, което като епидемиологична картина изглежда по-скоро успокоително.

Възможно е, заради съботния ден екипите от съответните РЗИ да не са свалили карантината и съответно да са насочили за тестване тези, които е трябвало и затова да са малко преборилите инфекцията.

Заразеният медицински персонал отново над 10% за вчера

Тревожно нарастване на заразените се отчита при медиците, като за изминалото денонощие новите за 6 или над 10% от общият брой на потвърдените за деня.

От тях 2-ма са лекари, 1 е медицинска сестра, 2-ма са санитари и останалите са друг медицински персонал, тоест работещи в болница или в лечебно заведение.

Добрата новина за деня е, че за изминалото денонощие няма случаи на летален изход. Увеличават се обаче постъпилите в болница – от 148 вчера до 155 днес, като разликата не е особено голяма, предвид факта, че заболелите продължават да нарастват. Тези, които са в тежко състояние се увеличава с 3-ма от 9 на 12.

Увеличението на заболелите е главно, заради формирането на локални епидемични огнища в областите Пазарджик и Сливен.

Намекват за връщане на част от ограничителните мерки

Днес пред медиите както главният държавен инспектор д-р Кунчев, така и националният консултант по микробиология д-р Кантарджиев заявиха, че може да се предложи затягане на мерките, разбира се, Министерският съвет не е задължен да ги приеме.

В предходни свои интервюта, както и при брифинги на оперативния щаб, д-р Кунчев неведнъж е заявявал, че затварянето на цели квартали или дори и на градове, не е ефективна мярка, а е по-добре да се работи на ниво семейство, домакинство. Неговите очаквания е тенденцията на приливи и отливи със заболелите да продължи до средата на август. 

Затварянето създава условия за разрастване на епидемията, евентуално може да се наложи оказване на подкрепа на МБАЛ Пазарджик, която ще трябва да се справя с по-големия поток от заболели, както и на Сливенската болница, която се превърна в огнище на инфекция.

В момента провеждат епидемиологичните проучвания там, като новите заболели най-вероятно са установени сред контактните лица на заразените лекари, медицински сестри и друг персонал, работещ в лечебното заведение.

Какво може да откаже премиера за връщане на мерките

Други аргументи е възможно да натежат при крайното решение, например, това, че приходите в бюджета намаляват, а лекарите и болничните заведения вече имат готовност и разполагат с протоколи, по които да работят при евентуално постъпване на повече заболели.

ВМА и Пирогов, както и в Пловдив, натискът върху болниците отслабна значително, затова там има възможност да се поеме допълнителен поток от заболели от Пазарджик и от Сливен евентуално.

Разбира се, когато все още заболелите не са в тежко състояние и транспортирането и придвижването им не представлява значим риск от допълнително влошаване на тяхното положение.

Това означава, че в лечебните заведения в областите с епидемиологичен взрив трябва да отказват прием на заболели и да ги насочват към други градове и по-големи болници.

Транспортирането трябва да се осъществява от съответното лечебно заведение, което приема болните от COVID-19 в съответната област.