През септември в Народното събрание постъпи законопроект за възрастните хора.

Сред представените цели са достойни и спокойни старини на нарастващият брой възрастни хора над 60 години у нас, към момента над 2 млн. с тенденция за трайното им увеличаване и за нарастваща бедност.

Никой в парламента не подкрепя Закона за възрастните хора

Според вносителите държавата трябва да провежда политика, насочена към подкрепа на хората в напреднала възраст, за да им се гарантира активно участие във всички сфери на обществения живот и да не се допуска социалното им изключване. И това се урежда с внесения законопроект.

Предвижда се и създаване на специален фонд към Министъра на труда и социалната политика „Подкрепа на възрастните хора”.

В становището, представено в Комисията по здравеопазване, която разгледа законопроекта за възрастните хора миналата седмица, от Министерството на здравеопазването, от такъв Закон няма нужда, тъй като предвидените разрешения в него вече са уредени в други закони.

Дават се примери в Закона за здравето, в чл. 30, ал.3, който предвижда приемането на Наредба, която да гарантира достъпа на здравноосигурените български граждани до медицинска помощ и по-специално условията за профилактика и диспансеризация.

И затова следва да се направи юридическа преценка дали приемането на такъв закон не е в противоречие със Закона за нормативните актове.

Защо здравният министър е твърдо против законопроекта

Основните възражения на здравния министър са по повод изготвянето на доклади за здравословното състояние на възрастните хора и представянето им в Народното събрание, предвид факта, че в чл.5 ал.2 от Закона за здравето вече е предвидено такова задължение на здравния министър.

Но този доклад се отнася за всички български граждани и обхваща изпълнението на Националната здравна стратегия.

Задължението здравният министър следва да изпълни не по-късно от 3 месеца преди началото на бюджетната година, съгласно Закона за здравето.

В Законопроекта за възрастните хора е предвидено създаването на приемни семейства за хора в напреднала възраст, които не могат да се грижат сами за себе си или трудно се справят с ежедневните си задължения.

Предложението на здравния министър е подобно разрешение да се доразвие в Закона за социалното подпомагане, а не да се приема нов специален закон.

До 22.11.2019 г. на сайта на Народното събрание са публикувани 2 доклада от парламентарните комисии, на които е разпределен законопроекта.

Единият на комисията по регионално развитие и благоустройство и на комисията по туризма. И в двете комисии гласуват законопроектът да не се приема на първо четене. Становището  е съществуваща уредба в други закони, която следва да се доразвие.