Учени от Университета Масачузетс твърдят, че при децата от жени, които водят полезен за сърцето начин на живот, сърдечно-съдовите заболявания се развиват по-късно, отколкото при децата от жени, пренебрегващи принципите на здравословното хранене и на физическата активност.

Какво разкрива изследване продължило близо 50 г.

За изследването се използвали данни от мащабно проучване. Почти 2000 семейства, които се състояли от баща, майка и дете, били наблюдавани 46 г. – от 1971 г. до 2017 г., за развитие на болести на сърцето и на кръвоносните съдове.

Сърдечно-съдовото здраве на родителите се оценявало по 7 параметъра – спиране на цигарите, здравословно хранене, физическа активност, нормален индекс на телесната маса, артериално налягане, нива на холестерол и на кръвна захар.

Оказва се, че здравето на сърцето на бащата не оказва значимо влияние върху продължителността на живота на децата без сърдечно-съдови заболявания.

Със здравето на сърцето на майката обаче има директна корелация. При децата, чиито майки са с отлично сърдечно здраве и с кръвоносни съдове в добро състояние сърдечно-съдовите заболявания се развиват с 9 години по-късно, отколкото при поколението на жените със слабо сърце и със съдове.

Защо мъжете са по-предразположени към болести на сърцето

Освен това синовете страдат повече от нездравословния живот на майката от дъщерите, тъй като мъжете водят по-често вреден начин на живот от жените.

Учените смятат, че този значителен принос на майките за здравословното състояние на техните деца е свързан, първо, със здравето на майката по време на бременност – диабет или хипертония на майката се отразяват на децата в ранна възраст.

Второ, жените най-често се грижат основно за децата и пример за подражание. Това са обаче вторичните фактори, свързани с начина на живот.

Ако детето наследява генетични мутации, свързани с развитието на сърдечно-съдови заболявания, то рискът от развитието им е висок, независимо от начина на живот на майката.

Разбира се, ако се спазват определени правила, то може тяхното развитие да се отложи във времето, тъй като гените само предразполагат, но не са основна причина за възникването им.