Вероятно всеки един от нас е забелязвал, че няколко участника в едно и също събитие си спомнят съвсем различни неща.

Мъжете се ориентират по-добре, а жените помнят лица

И става въпрос за персоналните реалности на всеки от нас, но и разликите в особеностите на паметта между половете.

Ново изследване показва, че мъжете и жените не запомнят еднакво определени неща. Иначе казано, тяхната памет е епизодично устроена. Това са спомени обикновено, свързани с лични преживявания.

Учени от Каролинския институт в Швеция са установили, че жените имат различни предимства, когато става въпрос за събиране на устна информация – запомняне на разговори и на лица.

До този извод те стигат при анализ на резултатите от 617 изследвания, проведени в периода от 1973 г. до 2013 г. и насочени към изучаване на епизодичната памет на мъжете и на жените.

Сумарно в изследването участват 1,2 млн. доброволци.

Авторите на изследването добавят, че жените по-добре запомнят местоположението на оставените обекти – става въпрос за сешоар и за отвертка, и последователност на събития при гледане на филм.

От друга страна, в главата на мъжете, изглежда по-добре се отлага абстрактна информация и навигационни данни. Силният пол много по-добре запомня маршрутите, по които е преминал. Предполага се, че това се дължи на тестостерона.

Тестостеронът помага на мъжете да се ориентират

Мъжкият полов хормон е помагал на силния пол и продължава и до днес при ориентиране в непознати местности.

Затруднената ориентация на мъж в града или в планината може да е признак на ниски нива на мъжкия полов хормон, но не е задължително.

Учените отбелязват все пак, че за потвърждение на всичко това са необходими допълнителни изследвания. Особено при отчитане, че на избирателната памет оказват влияние и много други фактори, сред които естественото понижаване на когнитивната функция.

Не всички жени запомнят лицата, които са видели, някои не успяват да си спомнят и мъжете, с които са имали по-дълготрайна връзка. Но това е рядкост, а и трябва да се има предвид промените, на които се подлага лицето с напредване на възрастта.