Приятелските отношения най-често се създават по няколко причини – общи интереси, взаимна подкрепа, потребност от общуване. Но при мъжете и жените тези отношения се развиват по различен начин.
Какви са основните разлики между женското и мъжко приятелство
Мъжкото приятелство обикновено се базира на общи хобита и съвместно участие в някаква дейност, а женското – на лични взаимоотношения.
И макар в динамиката на приятелските отношения има повече сходства, отколкото различия, мъжете и жените по различен начин гледат на приятелството и общуват с приятели.
Отношенията между приятелки често са много близки и дълбоко лични, а отношенията между приятелите мъже обикновено не са толкова сериозни.
Не е изненадващо, че за женското приятелство е по-важно общуването лице в лице – приятелките общуват по-емоционално, с охота споделят своите мисли и чувства, подкрепят се една друга.
За приятелите мъже е важно да правят нещо заедно, рамо до рамо, а не да общуват лице в лице.
Техните отношения с приятели не са толкова близки в емоционален план, голяма роля играе взаимната изгода „аз на мен, ти на теб”.
Различията са и по линията на това колко те общуват с приятели, доколко са заинтересовани от приятелските отношения, какви лични проблеми са готови да обсъждат.
За разлика от жените, мъжете често не изпитват потребност да обсъждат с приятели всякакви промени в живота, и изобщо невинаги имат нужда от редовно поддържане на контакт.
Продължителната липса на общуване не слага край на мъжкото приятелство
Мъжете могат и по-дълго да общуват с един човек и да продължават да го считат за близък приятел. Ако пък жената дълго не общува с приятелка, то е по-вероятно да реши, че пътищата им са се разминали и приятелството е приключило.
И макар приятелството между мъжете да е по-малко от емоционалната близост, техните отношения не са толкова крехки, както при жените.
Мъжете най-често се сближават, когато се занимават с нещо общо, например, със спорт, приятелство, а жените – когато споделят една с друга лични тайни, когато разговарят и прекарват време заедно.
Мъжете по-лесно създават приятелства, тъй като не подозират скрити мотиви за сближаването и не усещат необходимост да споделят лична информация за поддържане на приятелство.
Мъжете, които не са склонни да споделят своите преживявания с приятели, често с удоволствие разказват за своите чувства на жени, приятелки, сестри или приятелки, с които поддържат чисто платонически отношения.
По какво се отличава женското приятелство от мъжкото
- Мъжете дружат рамо до рамо, техните отношения възникват и се поддържат на базата на общи занятия, интереси и хобита.
- Жените са приятелки „лице в лице”, техните отношения възникват и се поддържат въз основа на емоционална близост, общуване и взаимна подкрепа.
- В приятелските отношения на мъжете има по-малка душевна и емоционална близост, отколкото при женското приятелство.
- Мъжките приятелства не са толкова крехки, както отношенията между приятелки, тоест мъжът може да продължи да счита един човек за приятел, дори при продължително прекъсване на общуването.
- Жените са емоционално привързани към тези, които смятат за приятели.
- Мъжете най-често запазват приятелството си след спорове или конфликти, докато жените обикновено прекратяват отношенията.
- Жените трябва да общуват с тези, които смятат за приятелки.
- Мъжете най-често дразнят своите приятели и леко им се подиграват, като смятат това за безобидно забавление.
- Жените обикновено се стараят да не се заяждат с приятелки, като се опасяват да не им причинят душевна болка.
- Мъжете най-често общуват в големи компании, така им е по-весело, докато жените предпочитат някъде да ходят само с една добра приятелка.
Разбира се, не може да се каже, че тези особености се отнасят към всички мъже и жени. Това са по-скоро общи тенденции. Каквито и да бъдат отношенията с приятел или с приятелка, е важно да разбираме какво точно търсим от приятелството.
Отговорът на този въпрос ни помага да разберем дали можем да изградим с човека такива отношения, каквито би ни се искало.