Лекар от британския град Бристол разказва как знаменитостите оказват влияние на здравето и на убежденията ни и защо е опасно това?

Една петъчна сутрин в лекарския му кабинет идва Джейк, 42-годишен компютърен инженер, който се обърнал към лекаря с неочаквана молба.

Специалистът бързал да разбере каква е целта на неговото посещение.

Джейк нямал сериозни здравословни проблеми и рядко идвал на прегледи.

Бегъл поглед към медицинското му досие бил достатъчен на лекаря, за да разбере, че за последен път са се видели през 2013 г.

Тогава му поставили диагноза епикондилит, т.нар. лакът на тенисиста.

В медицинското му досие не фигурирали никакви други заболявания.

Мъжът не пуши, а алкохол употребява в умерени количества.

С извинителен тон Джейк пита дали може да си направи изследване на нивата на ПСА или простатен специфичен антиген. Белтък, който се образува единствено от простатната жлеза.

Лекарят очаквал обяснения от Джейк.

Но вместо тях компютърният инженер извадил от джоба разпечатка от статия за известния американски актьор Бен Стилър със заглавие „Изследванията за рак на простатата ми спасиха живота.“

Джейк нямал никакви основания, за да си направи подобно изследване, но историята на Стилър го развълнувала и разтревожила.

Впоследствие се установило, че в семейната анамнеза на мъжа нямало рак на простатата, а и той няма симптоми на заболявания на пикочните пътища.

Лекарят отказал изследването с обяснението, че се прави само на мъже, които имат проблеми с уринирането и за проследяване при лечение на рак на простатата.

2/3 от мъжете, направили си това изследване получават положителен резултат, макар и да нямат рак.

Това се нарича лъжливо положителен резултат, който повлича след себе си ненужни притеснения и изследвания.

Същевременно при 15% от мъжете, страдащи от рак на простатата, нивата на ПСА са много ниски, и в този случай изследването дава погрешно отрицателен резултат.

Пациентите много се влияят от написаното по вестници, социалните мрежи, от видяното по телевизията и от твърденията на близки хора.

Британският личен лекар споделя, че при него все по-често идват пациенти с молба, подобна на тази на Джейк, продиктувана от поредната история от живота на звездите.

Неслучайно и учените се заинтересоваха как начинът на живот на знаменитостите и на публичните персони влияние на решенията, опасенията и поведението на обикновените хора.

Това влияние беше наречено „ефектът на Анджелина“, след като през 2013 г във вестник Ню Йорк Таймс бе публикувана статия за здравословните проблеми на известната актриса.

В емоционален текст тя разказва как е наследила „дефектен ген“, заради който вероятността да се разболее от рак на гърдата при нея е 87%, а от рак на яйчниците 50%.

В същата статия известната актриса обявява, че се е подложила на двойна профилактична мастектомия и съветва жените да си направят генетични тестове.

2 седмици след излизане на статията броят на американките, направили си изследване за изменения в гените BRCA /гени на рак на млечната жлеза 1 и 2/, се увеличават с 64%.

Но броят на мастектомиите останало неизменно, а сред тези, които си направили изследване на гените BRCA, дори намаляло.

От тези факти може да се заключи, че историята на Анджелина Джоли не е накарала американките да правят по-осъзнат избор.

Много жени в САЩ наистина са си направили ненужното изследване и само са се тревожили напразно, докато излязат резултатите, а и след това.