Забелязали ли сте, че в период на стрес гледате наведнъж без прекъсване любими филми или всички сезони на рейтингови сериали за седмица?
Това поведение има свое название – binge-watching (бинж-уотчинг).
Заедно с психолози ще опитаме да разберем каква е същността на това явление и как то се отразява на умственото здраве.
Какво е това бинжуотчинг
Това е продължително гледане на филми и сериали наведнъж Това явление не е ново – в миналото, то е било свързано с ТВ-маратоните на сериалите.
Тогава обаче гледането на телевизия все пак е имало ограничения, заради програмата, ако не успеем да гледаме една или две серии, то трябва да изчакаме до следващия ден.
Ако пък предстои уикенд, и до понеделник трябва да се чака за следващата серия.
С появата на стрийминг платформите това явление става по-масово. Няма фиксирана телевизионна програма, зрителите могат да гледат сериали и кино в удобно за тях време.
И не само на телевизора, но и на компютъра и на смартфона. Освен това компаниите, производители на сериали, започнали да качват на платформи всички сезони на сериалите едновременно, за първи път така прави Netflix през 2013 г. със сериала „Къща от карти”.
Проучване на Netflix установява, че 61% от техните потребители гледат от 2 до 6 серии на сериала наведнъж. Ето нещо показателно като стойност – 361 000 души изгледали целият 2-ри сезон на „Странни неща”в първия ден на неговото излизане.
Защо е вредно за здравето гледането на толкова много серии наведнъж
Гледането на кино и сериали може да е полезно, тъй като това е начин да се отпуснем и да се върнем в равновесие.
Можем да гледаме кино толкова, колкото ни се иска, най-важното е другите сфери на живот да не страдат от това.
Ако човек забелязва, че от гледането на много епизоди от сериали наведнъж започват да му се натрупват несвършени задачи в работата или е започнал по-рядко да се вижда с близките, е време да се обърне към психолог.
Психологът ще му помогне да разбере защо към този момент реалността за него е толкова непоносима, че постоянно гледа сериали.
Освен да се обърнем към психолог, който ще ни помогне да овладеем вътрешните си преживявания и като цяло да настроим контакта със своите чувства, с него ще открием и причините защо така ни се иска да избягаме от реалността в света на киното.
Ето и някои други препоръки, които също са от полза, ако обръщането към психолог за момента не е опция.
Установете ограничения във времето
Преди да започнете да гледаме поредните епизоди, то трябва да си сложим будилник или таймер. Така няма да загубим време за гледане. Когато дойде времето да се задейства, тогава ще се захванем с други задачи.
Ако все пак ни е трудно да се откъснем, свалете приложение, което изключва устройството или блокира неговия екран след изтичане на желаното време.
Заемете със спорт
Това е по-надежден и полезен източник на ендорфини. Лека физзарядка може да се направи, дори по време на рекламите или между самите серии. Не пропускайте това време, а вместо това използвайте няколко минути с полза за себе си. Поскачайте или поклякайте.
Намерете време за себе си
Филмовите маратони може да са признак, че в живота ни има недостатъчно увлечения. Може би отдавна сте искали да научите нов език или да отидете на танци? Използвайте своето свободно време с полза.
Прекарайте повече време с близките
Общуването с приятели и семейството понижава стреса, повишава настроението и продуктивността. Поканете ги да погледате заедно.
Така е по-вероятно да не изразходите твърде много време за кино и приятно да прекарвате времето си.
Ако нямате близки, потърсете кино във вашия град или в близко населено място, ако сте до село, там ще намерите приятели по интереси.
Следете за хранене
Изследванията доказват, че гледането на много епизоди на сериали е свързано с преяждане. Когато ги гледаме, по-бавно ги засищаме.
Ако все пак ни се иска да хапнем нещо, докато гледаме филм, пригответе обикновени пуканки вместо чипсове и дюнери. В тях има по-малко калории, а и са богати на фибри.