Какво представлява аденом на мастните жлези
Аденом на мастните жлези – сравнително рядко срещано новообразувание, което е с доброкачествен характер. Образува се от епитела, покриващ протоците на мастните жлези.
От клинична гледна точка това заболяване се характеризира с появата на единични и множествени папулозни елементи по тялото и в областта на лицето.
Изолираната форма на тази патология не създава сериозни здравословни проблеми и се подава сравнително добре на лечение. Но понякога възникналото образувание може да се инфектира впоследствие.
Сред другите възможни усложнения са белези, останали след хирургична интервенция.
Тази болест не е особено разпространена. Според статистиката изолираната форма се среща само в един случай на 100 000 души население.
И най-често този тумор се открива при деца и при хора в напреднала възраст. Малко по-различна е клиничната картина при синдром на Мюир-Торе.
Този синдром е обусловен от генетична предразположеност и се предава по автозомно-доминантен тип. Характеризира се с образуването на множествени тумори на кожата.
Последните изследвания доказват, че при страдащите от този синдром, аденом на мастните жлези се развива в приблизително 68% от случаите. Аналогична картина се проследява и при някои други генетични заболявания.
Причини, рискови фактори
Причини за възникване на аденом на мастните жлези не са напълно изяснени . Известно е, че предразполагащи фактори са детска и напреднала възраст, а също и хронични възпалителни процеси в храносмилателната система.
Също е установено, че мъжете в по-голяма степен са предразположени към развитието на тази патология.
Сред другите възможни причини за формиране на тази болест се разглеждат наследствена предразположеност и различни заболявания на мастните жлези.
В този случай се предполага себорея, в основата на която стоят както хормонални, така и много други нарушения. Освен това е установено, че понякога специфичното образувание възниква след излагане на ниски температури.
Роля в този случай може да играе както местно, така и общо преохлаждане.
Аденомът на мастните жлези се развива чрез прекомерно активно размножаване на клетките на жлезистия епител. Присъстват 2 основни клетъчни форми със зрели и недиференцирани клетки. Признаци на атипичност или инвазивен растеж отсъстват.
Симптоми при аденом на мастната жлеза
Първият от тях е старчески. Обикновено се открива при хора над 60 години и се локализира предимно в областта на лицето и гърба. Този тумор е представен от единично плътно огнище, което е с кръгла форма.
Вторият вариант е кистозен. Основен симптом в този случай са множествени малки възелчета, които са с различен цвят, който обикновено варира от розов до жълт.
Непосредствено самите възли са с плътна и блестяща повърхност. Освен това не се сливат помежду си. Тази форма на образуванието е по-характерна за децата.
Последната форма е симетрична. Възможно е да се открие на абсолютно всякаква възраст. Наблюдава се възникване на няколко плътни новообразувания, които се издигат над повърхността на кожата.
По цвят често не се отличават от останалата кожа, а понякога са и с розов оттенък. Отличителна особеност на този вариант е бързото увеличаване на туморите, които се увеличават по размери и се сливат помежду си.
Основно клинично проявление при това заболяване са папулите. В 70% от случаите се откриват в областта на лицето и на шията.
Често се наблюдава бавен растеж на новообразуванието. Каквито и да е субективни симптоми отсъстват. Размерите на тумора средно съставляват от 5 до 25 мм в диаметър.
При синдром на Мюир-Торе симптомите леко се отличават. Представени са от множествени възли, диаметърът на които е от 5 до 10 мм. При множествените папули се предполага, че количеството може да достигне до повече от 100.
Диагностика и лечение
За поставяне на диагнозата е необходимо извършване на дерматоскопия, но за основен диагностичен метод се смята биопсията.
Аденом на мастните жлези се лекува с хирургична интервенция. При малки размери на образуванията се използва криодеструкция, електрокоагулация или лазерна коагулация.
От изброените методи най-предпочитан е последният.