Продължителното повишение на температурата на тялото до 38, 0 градуса се нарича субфебрилна температура и се наблюдава при скрити възпалителни процеси, предизвикани от бактерии, вируси, паразити.
Опасно е да правим опити за разрешаване на проблема без лекарска консултация.
Дори безобидните вирусни инфекции могат да прогресират до отит, пневмонии и други бактериални усложнения.
Трябва ли да се сваля температура от 38 градуса и как да не си навредите при лечението?
Защо се повишава температурата?
За разлика от хипертемията, при която телесната температура се повишава от прегряване и нарушение на терморегулацията, треската е напълно естествен, макар и патологичен процес.
Предизвиква се от пирогени от ендогенен и екзогенен произход.
Към екзогенните се отнасят всички възбудители на инфекции, които с токсичните продукти от своята жизнена дейност стимулират клетките на имунната система да образуват вътрешни пирогени.
С покачването на температурата нашият организъм се превръща в бойно поле, на който основните действащи сили са имунитета срещу инфекциозните възбудители.
При такава ситуация приемът на препарати за сваляне на температурата може да попречи на силите на доброто да се проявят с цялата си сила.
При всички случаи на вирусни заболявания тези добри сили са интерфероните.
Белтъци, които правят клетките нечувствителни към вируса, което стимулира имунната система да неутрализира инфекцията. Обикновено такова състояние клетките придобиват 3-7 дни след появата на първите симптоми.
Понякога обаче причина за постоянно повишени нива на температурата са психогенни фактори като емоционален стрес, пренапрежение, страхове.
Особено явно това се проявява при хора с хипохондрия, които толкова се притесняват за здравето си, че започват да изпитват реални симптоми. В такъв случай най-добрият вариант е консултация с психотерапевт.
Хипоталамусът отговаря за регулирането на телесната температура и хормоните на щитовидната жлеза, затова и постоянният субфебрилитет може да е сигнал за хиперфункция на жлезата.
На фона на повишената температура пациентите най-често се оплакват от това, че са постоянно изнервени, отслабват на фона на нормален или повишен апетит.
Много по-рядко постоянното повишение на температурата до 38 градуса е причина за автоимунни заболявания и тумори.
Температура 38 градуса – опасно ли е това?
Субфебрилната температура може да се свали временно с помощта на антиперитици, но заболяването, което е предизвикало покачване на температурата, много скоро се завръща с нова сила.
Затова когато забележите постоянно покачване на температурата, трябва да се консултирате с лекар. Само специалист може да открие евентуално заболяване и да назначи подходящо лечение.
Температура от 38 градуса може да се окаже причина за всякакви инфекциозни заболявания. Най-разпространените причини са грип и остра вирусна инфекция, ангина, отит, синузит, бронхит, пневмония.
При по-сериозни възпалителни процеси температурата обикновено се повишава до фебрилна от 39 градуса, пиретична – до 41 градуса и хиперпиретична – над 41 градуса.
Последната е опасна за живота и налага незабавно оказване на спешна медицинска помощ като неотложно състояние.
Как да свалим 38 градуса температура?
Хората понасят по различен начин повишената температура – някои страдат ужасно от детските 37.2, а на други могат спокойно да си вършат домакинска работа и при 39 градуса.
Именно затова точен отговор трябва ли да се сваля температурата не може да бъде даден.
Ориентирайте се по общото си състояние, по това как се чувствате.
За сваляне на температура най-подходящи са парацетамол и ибупрофен.