Здравно министерство излезе със съобщение, съгласно което здравният министър е дал указания на директорите на РЗИ да уведомят болниците да престанат да искат от пациентите да си правят PCR тестове за COVID-19, които се заплащат в пълен размер, като условия за прием или за преглед или амбулаторно лечение.

Болници отново искат PCR за COVID-19, за да приемат

Дадените спешни указания до РЗИ са поради зачестилите сигнали на граждани, че им искат първо да си направят тестове за COVID-19, които се плащат от тях, от НЗОК не ги покриват, и едва след това могат да приети в болница.

Преди около 2 седмици здравно министерство отказа да приеме предложението, отправено от БЛС, на всички, които влизат в болница НЗОК да покрива PCR тест.

Това предложение бе определено като нецелесъобразно, тъй като тестове за COVID-19 се правят само на контакти лица със заразен, както и при наличие на характерна симптоматика, като основната е повишена температура.

От Агенция „Медицински надзор” вече са направили 7 проверки по повод сигнали на пациенти, които се оплаквали, че са им искали PCR тест, за да ги приемат в болница. Съставени са констативни протоколи.

В единия от случаите е наложена санкция, като е наредено да бъде преустановена незаконосъобразната практика от страна на изпълнителя на медицинска помощ, не се споменава дали се касае за лечебно заведение или медицински център, разпоредено е цената на заплатените тестове да бъде възстановена на пациентите.

Защо здравно министерство държат тестовете да не са задължителни

Лекари обвиниха здравно министерство още, когато стана ясно, че няма да се покриват PCR тестовете на всички, които трябва да влязат в болница, и тази практика не се одобрява, че така се прави опит да се пестят пари и да се прехвърли финансовата тежест върху пациентите.

От здравно министерство припомнят, че лечебните заведения нямат право да отказват прием на пациенти, които не са си направили PCR тестове, когато медицинската помощ не може да се окаже амбулаторно.

Ако го направят, това се води отказ от медицинска помощ, макар и да не е по спешност, все пак подлежи на административна санкция.