Антибактериалната козметика неведнъж е била подлагана на критики. Триклозан, най-популярната и използвана съставка, вече няколко беше обвинявана, че може да предизвика размножаване на бактерии и формиране на резистентност.

Триклозанът вреди и на костите, провокира остеопороза

В САЩ вече забраниха използване на триклозан в миещи средства за ръце, но в състава на други козметични средства – сапуни, вода за уста и други продукти, продължава да се съдържа.

Според китайски учени триклозанът може да направи по-крехки, а впоследствие да предизвика остеопороза. Това наблюдение се отнася основно за жените, особено за тези, които са в постменопауза.

Това се установява от изследване, в което взели участие повече от 2000 жени, данни за които са събирани в периода от 2005 до 2010 г. Според авторите по-високото съдържание на триклозан се свързва с по-крехки кости.

Засега авторите успяват да демонстрират само причинно-следствената връзка. Но препоръките са в посока използване на триклозан колкото се може по-рядко, по възможност да се купуват козметични средства без този компонент.

Защо не е нужно да използваме антибактериален сапун

Повечето от нас може би смятат антибактериалния сапун за средството, което може да ни предпази от инфекции и от опасни микроби. Но толкова ли е полезен, както е прието да се смята?

Още през 2013 г. FDA пусна указания за производителите на антибактериални сапуни, шампоани и душ гелове да предоставят допълнителна информация за безопасността и ефективността на определени компоненти за купувачите.

След 3 години, през септември 2016 г., продажбата на тези средства напълно се забранява. Пояснява се, че при продължително използване на някои компоненти на антибактериални сапуни и гелове съществува риск за здравето, а също, което е по-малко важно, са неефективни.

Най-популярни от 19 компонента, за които се налага забрана, са триклозан и триклокарбан.

Производителите на средствата получават година срок да променят рецептата на козметичните продукти, като заменят забранените вещества с разрешени, или да прекратят предлагането на сапуни и гелове. До 2017 г. е трябвало да премахнат триклозана от съставките.

Резултатите от китайското проучване съвсем не са изненадващи, но са проведени сред жени в пременопауза, които са предразположени към остеопороза.