За инсулта говорят и пишат немалко. И повечето хора научиха признаци и знаят, че за човек внезапно променил походката си, с асиметрия на лицето, силно главоболие и нарушения на говоренето, трябва незабавно да се извика „бърза помощ“.
Но малко хора, че съществува още и спинален инсулт и симптомите са съвсем други. Последствията обаче изобщо не са по-благоприятни, и също са възможни опасни усложнения, сред които най-сериозното е трайната инвалидност.
1. Рисковата група
До неотдавна се смяташе, че най-често остро нарушение на кръвообращението на гръбначния мозък възниква при мъже и жени от 30 до 70 години, а при младите хора и децата се среща много рядко.
Но в последно време се наблюдава неблагоприятна тенденция на прогресиране на това опасно заболяване, особено сред по-младото поколение.
Заболеваемостта нарасна, а пациенти често се оказват съвсем млади хора. Причините – неправилен начин на живот, стрес, злоупотреба с екстремни и силови видове спорт – популярните сега тежки тренировки могат да нанесат необратима вреда на здравето.
Много съвременни хора правят грешката от заседнал начин да се втурнат към тежки силови тренировки, и изобщо забравят за принципа на умереността, най-важен в съвременното консуматорско общество е максимализма.
При хората в старческа възраст до остро нарушение на кръвообращението на гръбначния мозък могат да доведат заболявания на гръбнака – остеохондроза, спондилит и т.н., травми – включително и при оперативни интервенции, тумори на гръбначния мозък и на гръбнака, хернии, заболявания на кръвта, ендокринни заболявания.
2. Бързо в спешното
Поставянето на диагнозата спинален инсулт не е просто – често протича със симптоми, сходни с други заболявания – нарушения във функцията на опорно-двигателната система, с краткотрайна слабост, нарушения в координацията на движенията, изтръпване на крайниците, парене в мускулите, мравучкане.
Същевременно тези симптоми могат да възникнат както няколко седмици, така и няколко дни и дори часове преди пристъпа.
С настъпването на инсулта болката в засегнатата област в засегнатата област на гръбнака преминава, появява се слабост в мускулната тъкан на крайниците, която постепенно води до загуба на чувствителността.
Между впрочем
Различават се 2 основни форми на инсулт на гръбначния мозък:
• Хеморагичен – с кръвоизлив в гръбначномозъчната течност и исхемичен – остро възникващо загиване на участъка от тъканта на гръбначния мозък, вследствие прекратяване на неговото кръвоснабдяване заради запушване на кръвоносните съдове с тромб, атеросклеротична плака, или притискане на артериите отвън.
При младите пациенти най-често се развива първият тип, при хората – в напреднала възраст – втория.
Характерен симптом на инсулта на гръбначния мозък също са силно изразените нарушения във функцията на тазовите органи – при болния се нарушава отделянето на урината, става твърде често или, обратно – липсва.
Едновременно могат да се развият и патологични процеси в главния мозък, които се характеризират със загуба на съзнание, главоболие и усещане за слабост в цялото тяло.
Ако забележите у близък човек гореизброените признаци, без да отлагате – извикайте „спешна помощ“.
До идването на лекарите помогнете на болния да заеме хоризонтално положение, да се отпусне, осигурете му достъп на чист въздух, разговаряйте с него със спокоен, и еднакъв тон. Паниката само влошава положението.
И разбира се, колкото по-рано извикате медицинска помощ, толкова по-добре.
Ранната диагностика и своевременното назначено лечение определят положителният изход на заболяването и позволява да се избегнат необратими последствия.