Белодробното кръвотечение представлява усложнение на патологии на дихателните органи и на някои болести на сърцето. Възниква при хора над 50 години на фона на упорито прогресиращо заболяване.

И невинаги става въпрос за остра форма с изразени симптоми и влошаване на състоянието. Напротив, кръвозагубата може да бъде незначителна и да безпокои човек продължително време.

Всяка форма на патологията изисква медицинска помощ. Какви заболявания водят до белодробно кръвотечение? Как изглеждат характерните симптоми и как се оказва първа помощ при обостряне?

Форми на белодробно кръвотечение

Причина за кръвотечения от дихателните пътища е увреждане на белите дробове, бронхи и трахея. Тази диагноза се поставя в случай, ако денонощната кръвозагуба надвишава 50 мл.

Ако е по-малко, става въпрос за друго състояние, кръвохрак - хемоптое, което представлява по-малка опасност. При него е характерна появата на ивици и петна кръв в храчките.

Механизмът на възникване на двете патологии е еднакъв и се отличава само по обема на отделяната кръв, затова и кръвохракът се смята за опасен симптом.

Особено ако ни безпокои дълго време и на фона на хронични заболявания на белите дробове.

По обем на отделяната кръв се разграничават 3 вида белодробно кръвотечение:

  • Слабо или малко – до 0.1 литър.
  • Средно – до 0.5 литра.
  • Обилно – над 0.5 литра.

Мълниеносното обилно кръвотечение е най-опасно, тъй като за кратко време без медицинска помощ може да доведе до летален изход. Но дори и да е незначително се налага лекарска намеса. 

Ако интензивността на кръвотечението не се промени, общата кръвозагуба за няколко денонощия може съществено да влоши състоянието на болния и да доведе до тежки усложнения.

Причини за кръвотечения – заболявания на сърцето и на белите дробове

Белодробното кръвотечение в повечето случаи възниква при хронични заболявания на дихателните органи, при които отслабват кръвоносните съдове или се разрушава самата белодробна тъкан.

Усложнението е характерно най-вече за туберкулоза – 60% от случаите. При тази диагноза на човек продължително време го безпокои кръвохрак, който впоследствие се влошава.

Други причини за кръвотечения, свързани с белите дробове:

  • Бронхит
  • Пневмония – бактериална и вирусна
  • Пневмосклероза
  • Бронхиектазии
  • Белодробен абсцес
  • Хелминтози в дихателните органи – аспергилоза

Увреждането на съдовете може да предизвика и пристъпи на силна кашлица, но в този случай най-често възниква кръвохрак.

До кръвозагуби с различна интензивност водят травми на гръдния кош, някои чужди тела в долните дихателни пътища, а понякога операции и апаратна диагностика, например, биопсия на белите дробове или бронхоскопия.

Невинаги причините за кръвотечението се скрият в патологии на дихателните органи. Това усложнение е характерно и за различни заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове. Сред тях са:

  • Аневризма на аортата
  • Тромбоемболия на белодробна артерия
  • Стеноза на митралния клапан
  • Белодробно сърце
  • Атеросклеротична кардиосклероза, която се развива на фона на исхемична болест на сърцето.

До кръвотечения, сред които и до белодробни, водят нарушения при съсирване на кръвта. Понякога те възникват на фона на заболявания, но също могат да бъдат свързани с прием на антикоагуланти.

Кашлица и други признаци на кръвотечения в белите дробове

Първи признак на кръвотечение е силна суха кашлица, която не носи облекчение. Впоследствие започва изкашляне на храчки с кръв, количеството на които зависи от това колко силно са увредени съдовете.

Понякога това са просто примеси в прозрачна слуз, а в тежки случаи и обилна алена пенлива маса.

Пристъпът най-често се предшества от дискомфорт в гърдите, усещане за парене в белите дробове. Понякога преди кашлицата в гърлото се появява осезаемо гъделичкане. Но това не са характерни признаци на кръвотечението.

Не се проявяват при всички и най-често възникват при болни с повторни пристъпи.

Ако кръвотечението не бъде спряно, то постепенно се развиват допълнителни симптоми, които пряко зависят от степента на кръвозагуба.

Лечение на белодробно кръвотечение и първа помощ

При обилно кръвотечение пострадалият се нуждае от неотложна помощ, затова околните трябва веднага да се обадят на 112. До пристигането на екип на спешна медицинска помощ е необходимо да се следи да не се стигне до задавяне.

На гърдите може да се приложи студен компрес, който свива капилярите и в някои случаи помага за намаляване на кръвотечението.