Безсъние, често срещано разстройство на съня, познато на практика на всеки човек.
Някои почти не са имали проблеми, само леки нарушения при силна умора, по време на болест и стрес. А някои са запознати лице в лице с безсънните нощи.
И жените по време на бременност се отнасят към втората категория.
Дори тези, които по-рано са спели нормално като бебета, заради физиологични изменения, хормони на бременността, тревоги и други фактори започват да се измъчват от безсъние.
Най-често този проблем възниква в първия и третия триместър.
Защо се случва това?
Причини за сънни разстройства при бременни
Макар и бременността да е съвършено физиологична, и женското тяло да е създадено и напълно подготвено за износване на деца, това е сложен комплексен процес.
Измененията засягат целия организъм и на физическо, и на психическо ниво.
И сънните разстройства могат да възникнат по съвършено различни причини, затова за корекция на състоянието е необходимо на първо място разбиране на източника на проблема.
В повечето случаи причините за безсъние са хормоните.
Активни хормонални изменения, съпровождащи бременността, влияят на съня, неговото качество и продължителност.
Но хормоните, измененията на хормонален фон при бременност, не са единствената причина за безсъние при бъдещи майки.
Сънят може да се наруши и от други фактори:
• Соматична група фактори, в които влизат различни видове такива причини за безсъние – усещане за изгаряне, задух, ускоряване на позивите за уриниране, болки в мускулите;
• Емоционално-психологическа група фактори – повишена лабилност, тревожност, страхове за здравето на детето, промени в начина на живот, предродилни вълнения и друг емоционален стрес;
• Други фактори, свързани с бременността – неудобна, необичайна поза, нощна активност на детето, голям обем на корема;
Причините за безсъние могат да се различават в зависимост от състоянието, и срока на бременността, и от отношението на бъдещата майка към детето.
Факторите могат да бъдат множество.
Следва да се има предвид, че леките нарушения на съня, вследствие особености на протичане на бременността са нормални.
Но ако безсънието е вследствие на постоянна тревога, емоционално напрежение и стрес, то е необходима терапия.
Ранни срокове на бременността
Сънните разстройства се отнасят към рядко проявяващи се първи признаци на бременността.
Въпреки че хормонът прогестерон оказва леко успокояващо въздействие на психиката, измененията в организма под негово влияние не помагат на съня.
Заради повишаване на нивата на прогестерона, бременната жена може да изпитва различни неразположения, гадене, чести позиви за уриниране, дори и през нощта.
Позивите на отделителната система може да се коригират с изменения в хранителни режим, намаляване на приема на течности преди сън.
Ако пък безсънието от първите месеци е свързано с психологически аспекти, тревоги, вълнения, стрес, то с тези особености трябва да работим сами или с помощта на психолог.
Повишената тревожност влияе не само на съня, но и здравето като цяло, и постоянният емоционален стрес – не е най-добрият спътник на бременността.
Причини за безсъние в 3-ти триместър – хормони, страхове, предвестници на раждането
Сънят се нарушава в последните месеци на бременността и това се забелязва от всички бъдещи майки.
Някои дълго не могат да заспят, други се оплакват от понижено качество на нощния отдих, когато сънят често се прекъсва със събуждания, посещение на тоалетна, търсене на удобна поза и т.н.