Проблеми със съня - какви могат да са причините
Проблеми със съня от време на време изпитва всеки човек, а основанията за диагноза безсъние могат да са много повече. За такова сигнализират честите събуждания през нощта, проблеми със заспиване и събуждане, усещане за повърхностен сън и други. Непълноценният сън не трябва да се оставя без внимание, тъй като влошава здравето. А също и собственото бездействие се последва от загуба на време, което би могло да се използва да се потърси лекарска помощ. И да се лекуват заболявания, които са станали причина за безсъние. За какво става въпрос?
Тревожна невроза – една от причините за проблеми със съня
Проблемите със съня в работата или в семейството карат човек да се притеснява по този повод и да не спи добре. Но е важно да се диференцира обикновената тревога и превъзбуда от генерализирано тревожно разстройство, тъй като в последния случай е необходима помощ от специалист. Ако устойчивите тревога, изнервяне и напрежение се наблюдават дълъг период от време – няколко седмици и дори месеци, това е повод за обръщане към лекар. Поради постоянната превъзбуда възникват затруднения със заспиването, а ако човек се събужда през нощта, то измъчващите го страхове не му позволяват да заспи.
Тревожната невроза повлича след себе си и други заболявания – главоболие, напрежение в мускулите, тахикардия, изпотяване, тахиапнея и т.н. Всички тези признаци са характерни и за исхемична болест на сърцето – една от основните причини за смъртност. Ето защо е толкова важно да не пропуснем началото на заболяването и навреме да се обърнем за помощ към специалист.
Гастроезофагеална рефлуксна болест – ГЕРБ
Със симптомите, заключаващи се във връщане на стомашно съдържимо към хранопровода, са се сблъсквали много хора, но не при всеки тази болест е водела до поява на безсъние.
Неправилното хранене е основна причина за ГЕРБ, когато човек злоупотребява с мазна, пържена, пикантна и солена храна, а също и преяжда.
Промяната на навиците и начинът на живот обикновено решава проблема, но не винаги. Нежелателните пристъпи, предизвикващи киселини, най-често застигат човек, когато е в легнало положение, дори и по време на нощен отдих. Тогава съдържимото в стомаха по-лесно прониква в горните отдели на храносмилателната система.
Резките неприятни симптоми, сякаш гърлото го изгаря силна киселина, карат човек да се събуди, за да пие вода или да пие някакво лекарство. Разбира се, често повтарящите се пристъпи лишават за дълго болния от сън и покой. Но проблемът може да се реши колкото се може по-скоро, тъй като киселината оказва разрушително въздействие на стените на хранопровода и да предизвика възпаление. Повишава се риска от развитие на язва на стомаха, която може да се усложни до вътрешно кръвотечение.
Когато за здравословните проблеми е виновна щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е главен диригент на човешкия организъм, отговорен за протичането на много процеси. Образуваните от нея хормони регулират обмяната на веществата, участват във възстановяването на костната тъкан, растежа и пубертета при децата. Проблемите във функцията на щитовидната жлеза, свързани с недостатъчен или прекомерен синтез на щитовидни хормони, могат да станат причина за безсъние. В първия случай става въпрос за болест като хипотиреоза, при която човек се намира в състояние на постоянна нервна превъзбуда.
Тази прекомерна активност и дейност нарушават естествения сън, тъй като прекомерно възбудимия и неуравновесен човек по-трудно заспива, и качеството на нощния отдих рязко се понижава.