Когато говорим за нефт, то едва ли мислим първо за това кое полезно изкопаемо е с медицинско предназначение. Енергиен ресурс – да, суровина за промишлеността – също, но пък медицина?

Какви лечебни свойства може да има нефтът

Това изключително важно полезно изкопаемо се е използвало от човека от древни времена. Обикновено нефтът представлява гъста мазна течност с черен и черно-кафяв цвят, с характерна миризма.

Съществува също и кафяв, жълт с маслинен цвят, и зелен, и син, също и съвсем прозрачен, а миризмата може да варира от слаб и напълно приятен до тежък и отблъскващ – всичко зависи от състава, от количеството съдържащи ароматни въглеводороди, сяра и т.н.

От 80% до 90% от нефта са течни въглеводороди, останалото – известно количество вода, органични и металоорганични съединения, газообразни въглеводороди, минерални соли и т.н.

Неприятната миризма на нефта се придава от серните съединения и от меркаптана обикновено.

За произхода на веществата учените все още спорят. Засега в споровете побеждават поддръжниците на биогенната теория, предполагаща произхода на нефта от органични остатъци.

Съществува и друга, малко по-непопулярна и не толкова убедителна теория, обясняваща произхода на нефта от чисти неорганични вещества под действието на високи температури и налягане.

Какви лекарства се правят от нефт

Много вещества, названията на които са ни добре известни, се правят именно от нефт. Това е вазелиново масло и самият вазелин, който досега се прилага по различни начини. Това са хлороформ, нишадър и парафин.

Фенолът се използва като вещество за производство на различни лекарства, най-известното от които е аспирин – едно от най-популярните лекарствени препарати в света.

Произвежда се от салицилова киселина, която се получава при преработка на фенол.

От салицилова киселина се прави салицилов спирт, фенилацетат – антисептик, парааминосалицилова киселина, която се включва в състава на лекарствата за туберкулоза.

Фенолът също е суровина за производство на антихистамини, обезболяващи и успокоителни препарати.

От друг продукт на нефтопреработката, нитробензол, през 1842 г. е получен анилин – ароматен амин, който в миналото се добивал от растение, от което се получава оцветителят индиго.

Анилинът открива нова епоха не само в химическата промишленост, ставайки основа за множество различни оцветители, полиуретани, хербициди и изкуствен каучук, но и в медицината.

През 30-те години на 20-ти век от анилин започват да се правят първите лекарства с антибактериално действие – сулфаниламиди, към които се отнасят сулфадимезин и стрептоцид, спасил множество животи.

Създаването на лекарства на основата на нефтени продукти продължава и днес. Група учени провежда изследване по създаване на нов клас антибиотици на основата на евтини продукти от преработката на нефт.

Изследователите разработват антибиотици със селективно действие, с ниска токсичност и висока ефективност. Засега експериментите се провеждат върху мишки, но резултатите от тях дават поводи за оптимизъм, част от разработките е вече патентована.

Не само фармацевтичната промишленост използва продукти от преработката на нефт. Необходими са и в други направления – например, при производството на медицинско оборудване и множество консумативи, от спринцовки за еднократна употреба и системи за преливане на кръв до медицински маски и инструменти.

Нефт от Нафталан

Този специфичен вид нефт се открива само на едно място в света, около град Нафталан в Азербайджан. За това удивително полезно изкопаемо е писал още Марко Поло и не само той.

Този тип нефт не е гориво, и изобщо по редица параметри се отличава от обикновения нефт, макар и да е със същия произход.

В него няма бензин и керосин, за сметка на това има много ароматни въглеводороди, нафтени и нафтенови киселини, смоли, азотни съединения и цял букет от химични елементи, органични и неорганични съединения.

От дълбока древност този тип нефт се е използвал за лечение на хора и животни, като спектърът от заболявания, при които се прилага е доста широк.

Съществуват научно потвърдени данни за ефективността и целесъобразността от приложението на този тип нефт за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат – това е едно от водещите направления на местните санаториуми.

Друго направление са кожните заболявания, сред които псориазис, себорея, ихтиоза, екзема, рани от залежаване и т.н.

Този тип нефт както и неговите компоненти се прилага при лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт, дихателната и репродуктивната система, за това свидетелстват статии, публикувани в авторитетни научни издания и множество научни трудове.